Tekel işçilerini destekleyen öğretmenlere beraat

Tekel işçilerine destek vermek için izinsiz gösteri yaptıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 35 öğretmen ilk duruşmada beraat etti.

Anadolu Ajansı 24.11.2010 - 17:01

Tekel işçilerini destekleyen öğretmenlere beraat

İzmir'in Tire ilçesinde, Tekel işçilerine destek vermek için izinsiz gösteri yaptıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 35 öğretmen, ilk duruşmada beraat etti.

Yargılama sonrası açıklama yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, ''ülkemiz bir utancı yaşamaktan son anda kurtulmuştur'' dedi.

Tire Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, sanık öğretmenlerin avukatları, müvekkillerinin 2911 Sayılı Kanuna muhalefet suçunu işlemediklerini belirterek, suç oluşmayan ve 2911 Sayılı Kanunun 3. maddesi gereğince izin alınması gerekmeyen bir eylemden dolayı yargılamanın yapıldığını ifade ettiler.

Müvekkillerinin, sendikalarının aldığı karar nedeniyle istihdam ve ifade özgürlüğü politikalarını protesto amacıyla, yine ifade özgürlüğü kapsamında bu eylemi gerçekleştirdiğini dile getiren avukatlar, ''Asıl ifade özgürlüğünü suç olarak kabul etmek bir suçtur. Davanın açılması bile bize göre hatadır. Bu nedenle mahkemenin görülmeden beraat kararı verilmesini talep ediyoruz'' dediler.

Savcı, avukatların bu talebini reddederek, sanıkların 2911 Sayılı Kanuna muhalefetten dolayı suç içeren iddialarını okudu. Mahkemede daha sonra sanıkların ifadeleri alındı. Yaklaşık 2,5 saat süren ifade verme işleminin ardından duruşmaya 5 dakika ara verildi.

BERAAT KARARI
Aranın ardından mahkeme heyeti, Tekel işçilerine destek vermek amacıyla izinsiz gösteri yaptıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan Eğitim Sen üyesi 35 öğretmenin beraat kararını açıkladı.

"ADALET TECELLİ ETTİ"
Duruşma sonrasında Hükümet Konağı önünde açıklama yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, adaletin, hukuksuzluğu ortadan kaldıran bir karar verdiğini söyledi.

Kılıç, ''Ülkemiz bir utancı yaşamaktan son anda kurtulmuştur. Öğretmen arkadaşlarımız için adalet tecelli etmiştir. Ancak öğretmenlerimizin yaşadığı bu süreç ve mağduriyet unutulmayacaktır'' dedi.

KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Ali Rıza Özer de, Tire'deki eğitimcilerin en temel hak ve özgürlüklerini kullandıklarını ve suç işlemedikleri için beraatlarına karar verildiğini söyledi.

Gruptakiler, konuşmaların ardından dağılırken, polis ekipleri, duruşma süresince adliye çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...