Kestel ilçesinde yaşayan bir kişi, annesinin tedavi için gittiği hastanede hasta bakıcılar tarafından tekerlekli sandalyeye konulurken dikkatsizlik sonucu düşürülerek ölümüne neden olunduğu iddiasıyla polise başvurdu.

Polise müracaat eden Ali Çalışkan, şeker hastası olan annesi 65 yaşındaki Ayten Çalışkan'ı, tedavisi için ablasıyla 15 Ocak'ta Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdüklerini bildirdi.

Annesinin şeker seviyesinin 10 günde normale indiğini aktaran Çalışkan, 26 Ocak'ta hasta bakıcıların onu tekerlekli sandalyeyle Kardiyoloji Polikliniğine götürdüğünü belirtti. İşlemi tamamlandıktan sonra annesinin, yeniden tekerlekli sandalyeye oturtulurken hasta bakıcıların ihmal sonucu düşürüldüğünü ve kalçası ile boynunda kırıklar oluştuğunu öne süren Çalışkan, dün ise yaşamını yitirdiği bilgisini verdi.

Hastaneye yürüyerek gelen annesinin cenazesini teslim aldıklarını bildiren Çalışkan, "Hastane yönetimi, olayı bizden sakladı. Bir hafta boyunca kalçası kırık olarak bekletilmiş, tedavi edilmemiştir. Boynunun da kırık olduğunu duyduk. Hastane yönetimi, 'Bir haftadır ihale bekliyorduk' dedi. İhale dedikleri, anneme takılacak platin ihalesiydi. Doktorlar önce adli rapor vermiyordu. Daha sonra adli rapor tanzim ettiler. Hastane yönetiminden, doktorlardan, hasta bakıcılardan şikayetçiyim" ifadesini kullandı.

Çalışkan, konuyla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Rahmi Duman, yazılı açıklamasında, Ayten Çalışkan'ın "diyabet regülasyonu" nedeniyle sağlık durumunun hastanede takip edildiğini aktararak, şunları kaydetti:

"Diyabetin uzun süreli komplikasyonları olan kalp ve böbrek yetersizlikleri gelişen hastamız, klinik takibinde iken kalp yetmezliği için ekokardiyografi değerlendirilmesi sebebiyle personel eşliğinde, tekerlekli sandalyeyle Kardiyoloji Polikliniğine gönderilmiştir. Muayene işlemi bitince eko sedyesinden tekerlekli sandalyeye geçerken personel yardımını beklemeyen iyi niyetli hastamız çabucak sandalyeye geçeyim derken düşüp femur kemiğini kırmıştır. Tetkiklerinde, hastanın femurunda kırık tespit edilmiştir. Olay üzerine hastane yönetimi tarafından soruşturma başlatılmıştır. Hasta, kronik kalp ve böbrek yetersizlikleri sebebiyle tedavi altında iken ameliyat öncesi hazırlıkları sırasında kaybedilmiştir."