Tekfen Emlak Geliştirme tarafından çevre dostu yeşil bina standartlarına uygun olarak inşa edilen Tekfen Bomonti Apartmanları'nda yaşam başladı. Proje, ABD Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen LEED Sertifikası'na Altın seviyesinde sahip oldu.

Tekfen Emlak Geliştirme Genel Müdürü Ömer Egesel, Bomonti Apartmanları projesinin çevre dostu yeşil bina standartlarına uygun olarak inşa edildiğine dikkat çekerek, "Bomonti Apartmanları, Türkiye'de yeni inşaat alanında konut kullanımı olarak LEED sertifikasyonuna başvuran ilk projelerin başında geliyor. Proje, ABD Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) yeni binalar (new constructions) kategorisinde LEED Altın sertifikasının sahibi oldu" diye konuştu.

YÜZDE 30 SU TASARRUFU
Projedeki tüm ıslak hacimler ve mutfaklarda seçilen yüksek verimli armatürler ile toplam su tasarrufunun yüzde 30 civarında olmasını beklediklerini ifade eden Ömer Egesel, "Peyzaj tasarımında kullanılan bitki türleri özel olarak seçildi ve yağmur suyunun toplanıp tekrar kullanılması sayesinde sulamada toplam yüzde 100 su tasarrufu sağlandı. Proje arazisine düşen yağmurun belirli oranlarda yeniden kullanılması sağlanarak eskiye göre şebekeye verilen yağmur suyu yüzde 47 oranında azaltıldı. Ayrıca tüm yağmur suyu içindeki asılı partüküllerden yüzde 100 filtrelenerek şebekeye verilecektir" dedi.

Evde güvenlik ve aydınlatma otomasyonunu ev sahiplerine verilen iPod ile kontrol etmenin mümkün olduğunu dile getiren Egesel, "Projede bisiklet park yerleri tasarlandı. Ayrıca park alanlarında düşük emisyonlu araçlara öncelik verecek şekilde düzenlemeler yapıldı. İşletme bina sakinlerini 'Beni de Al' programı ile araç paylaşımına davet ettiği düzenlemeler yapılacak. Böylece sitede motorlu araç kullanımını ve dolayısıyla karbon salımının azaltmak hedeflenecek" diye konuştu.

83 ÜNİTE
70 konut, 6 adet ev-ofis ve 7 adet mağazadan oluşan projede; 1+1, 2+1 ve 3+1 daire tiplerinin büyüklükleri 56-178 m2 arasında değişiyor.

Projenin sosyal alanları ise fitness center, masaj odaları, sauna, ortak kullanım için düzenlenmiş iç bahçeden oluşuyor.

Projenin mimarisini Bomonti'nin yıllar içinde şekillenmiş kent hizaları, avluları, sokakları ve yaşam alanları şekillendirdi. Az katlı ve bir yapı olarak tasarlanan projede ortak bir kullanım alanı olarak avlu öne çıkıyor.