'Kaynanalar' dizisindeki 'Nuri Kantar' tiplemesiyle tanınan tiyatro sanatçısı Tekin Akmansoy, 89 yaşında hayatını kaybetti.

İlişkili Haberler


Akmansoy'un kalp ve akciğer yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

Şişli Memorial Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Deniz Şener, Akmansoy'un ciddi kardiyak sorunları olduğunu belirterek, bu nedenle 17 yıldan beri kontrolleri altında bulunduğunu bildirdi.

Akmansoy'un kanser tedavisi gördüğünü de anlatan Şener, ''Akciğer metastazı nedeniyle genel durumunun kötüleşmesiyle 5 Şubat'ta hastanemizde tedavi altına alındı. 89 yaşındaki usta tiyatrocu, bu sabah kalp ve akciğer yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Tüm sevenlerinin ve ülkemizin başı sağolsun'' ifadelerini kullandı.

'EN SON OYUNUNU BİZE YAPTI'
Tekin Akmansoy'un kızı Arzu Akmansoy ve torunu Ozan Orhon da hastanede taziyeleri kabul etti.

Arzu Akmansoy, tedavi süresince babasının moralinin çok iyi olduğunu ve kendi kendine moral depoladığını anlattı.

Babasının Paris'ten getirdiği oyunu Devlet Tiyatrosu'na katmak için çalıştığını ifade eden Arzu Akmansoy, ''Acımız çok büyük. En son oyununu bize yaptı'' dedi.

ÇIDAMLI İKİ AY ÖNCE VEDA ETMİŞTİ
Tekin Akmansoy'un 'Kaynanalar' dizisinde 'Nuriye Kantar' karakterini canlandıran rol arkadaşı Leman Çıdamlı da yaklaşık iki ay önce 18 Aralık 2012'de hayatını kaybetmişti.

CENAZE PERŞEMBE GÜNÜ
Akmansoy için 14 Şubat Perşembe günü saat 10.00'da Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi'nde tören düzenlenecek.

Akmansoy'un cenazesi, Teşvikiye Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedilecek.

KIBRIS'TA İLK TÜRK TİYATROSUNU KURDU
Denizli Sarayköy'de 1924'te doğan Tekin Akmansoy, meddah geleneğinin sürdürücülerinden biri oldu.

Uzun yıllar çeşitli tiyatrolarda görev alan Akmansoy, 17 yaşında, Halkevi'nde tiyatro kurslarına katıldığı yıllarda Necip Fazıl Kısakürek'in yazdığı ''Para'' isimli oyunda oynadı. Akmansoy, para kazandığı için bu oyunu ilk profesyonel oyunu saydı.

Ankara Atatürk Lisesi'nden 1942 yılında mezun olan Akmansoy, 1947'de Ankara Devlet Konservatuvarı'nı bitirerek, aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı olarak göreve başladı.

Bakanlar Kurulu'nun 1969 yılında Kıbrıs'a bir Türk tiyatrosu kurmakla görevlendirdiği Tekin Akmansoy, Kıbrıs Türk Tiyatrosu olan ''İlk Sahne''yi kurdu.

DEVLET SANATÇISI ÜNVANI ALDI
Akmansoy, TRT'de uzun süre yayınlanan ''Kaynanalar'' dizisinde Kayserili uyanık iş adamı ''Nuri Kantar'' tiplemesiyle ün kazandı.

''Devlet Sanatçısı'' ünvanı verilen Akmansoy, 2011'de ''2. Antalya Televizyon Ödülleri'' kapsamında ''Onur Ödülü''ne layık görüldü.

Tekin Akmansoy, ''İki Aile'', ''Kaynanalar'', ''Emret Muhtarım'', ''Beybaba'' ve ''Sonradan Görmeler'' dizilerinde, ''Mezarımı Taştan Oyun'', ''Kanlı Feryat'', ''Kaderin Mahkumları'', ''501 Numaralı Hücre'', ''Köyden İndim Şehire'', ''Kanlı Deniz'', ''Nöri Gantar Ailesi'' ve ''Kaynanalar'' filmlerinde rol aldı.