Tekin: Kılıçdaroğlu ile birlikte çalışacağız

CHP Parti Meclisi üyesi Gürsel Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün kendisini aradığını ve ''Beraber çalışacağız, yanımda olacaksın'' dediğini belirtti.

Haberler - Anadolu Ajansı 15.06.2010 - 14:36

CHP Parti Meclisi (PM) üyesi Gürsel Tekin, CHP İstanbul İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, CHP'de ''parti içi barışı sağlama'' misyonuyla il başkanlığı yaptığını belirterek, İstanbul'da CHP örgütüyle en kötü dönemlerde omuz omuza mücadele verdiklerini söyledi.

''Görevde bulunduğu 2.5 yıl içinde bilinçsizce yaptıkları hatalardan'' dolayı özür dileyen Tekin, tek hedeflerinin İstanbul'da CHP'yi iktidar etmek olduğunu, bunun için her türlü mücadeleyi verdiklerini, geçen yıl sadece 3 gün tatil yaptığını anlattı.

Yeni bir süreç başladığını, İstanbul kampanyasında İstanbul halkını heyecanlandıran Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'de büyük rüzgar yarattığını ve halkı heyecanlandırdığını ifade eden Tekin, ''Bu heyecanla İstanbul'da yaptığımız çalışmanın benzerini sayın Kılıçdaroğlu'nun yanında yapmak ve görev almak için Ankara'ya gidiyorum'' dedi. Tekin, eski İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek'in de yarın İstanbul teşkilatının başına geleceğini söyledi.

CHP'de parti içi barış konusunda verdiği mücadeleyi devam ettireceğini vurgulayan Tekin, ''Bir tek hedefimiz CHP'yi iktidar, sayın Kılıçdaroğlu'nu da başbakan etmektir. Kişisel olarak herhangi bir koltuk talebim olmadı. Ben CHP'de her türlü görevi yapabilecek biriyim. CHP'de sıradan bir üye olmak bile büyük bir şeref ve onurdur'' diye konuştu.

Ufak bir sitemde bulunmak istediğini de belirten Tekin, beraber yola çıktığı arkadaşlarının bir kısmının az da olsa kendisini üzdüklerini ifade etti.

Gürsel Tekin, şunları söyledi;

''Onları da huzurunuzda affetmek istiyorum. Keşke bana karşı olan sitemlerini benimle paylaşmış olsalardı, arkadaşlarıma çok büyük saygı duyardım. Siyaset dik adamların işidir. Eğer siyasette onurlu davranışı oturtabilirsek Türkiye demokrasisinde çok şeyler değişecektir. Bu süreç içinde her türlü mücadeleye devam edeceğiz. Bana destek ve güç veren CHP ailesine, örgütüne, il ve ilçe başkanlarına, İstanbul halkına şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Mücadelemin önemli bir kısmını da İstanbul'da devam ettireceğim. Elim her zaman İstanbul'un üstünde olacak. Gelen il başkanına da her türlü desteği vermeye devam edeceğim.''

Tekin, bir gazetecinin ''Kurultayda birtakım tartışmalar oldu. Alternatif bir liste hazırladınız mı? Sizinle beraber şubat ayında oy birliğiyle seçilen 20 yönetici arkadaşınızın 18'i Kılıçdaroğlu'na, 'Gürsel Tekin'in arkasındayız' dedi. Bunların 8'i bir hafta sonra karar değiştirdi. 'Birtakım ortaklıklar biter, suç ortaklığı bitmez' diyerek neyi kastediyorsunuz'' sorusu üzerine, parti içi demokrasi ve sosyal demokrat partilerde farklı düşünceler olabileceğini ifade etti.

ÖNDER SAV İLE SORUN YOK
Tekin, ''Yeni göreviniz ne olacak'' sorusuna, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun dün PM toplantısından sonra kendisini aradığını ve ''Beraber çalışacağız, yanımda olacaksın'' dediğini belirterek, ''Ben de sayın Genel Başkanın bu emrini kabul ettim, partimin emrinde olduğumu söyledim. Makam ve mevki ne olursa olsun hiç önemi yok. Genel Başkan Yardımcılığı konusundaki kararı Genel Başkan verecek'' yanıtını verdi.

Gürsel Tekin, bir gazetecinin ''Genel Merkez, partideki ağırlığınızı bildiği için Tekin'i Ankara'ya almak zorunda kaldı. Bu bir siyasi rüşvettir'' şeklinde yorumlar yapıldığını anımsatarak, bu konudaki görüşünü sorması üzerine, ''Siyasi partilerde ve CHP'de siyasi rüşvet olmaz'' dedi.

Tekin, ''Önder Sav'ın, 'Kılıçdaroğlu'nu eline aldığını zanneden Tekin, adaylığını son 5 dakikada öğrendi' şeklinde açıklamaları oldu. Bu konuda neler diyeceksiniz'' sorusunu, ''Sayın Sav'ın kişisel görüşü. Böyle bir şey söz konusu değildir. Önder Sav ile aramızda hiçbir sorunum yoktur'' diye yanıtladı.

''Şu anda MYK üyeliğiniz de belli değil. Durumunuzun askıya alınmasındaki güç nedir'' sorusuna da Tekin, ''İç meselelere çok girmek istemiyorum. Bunun sorumlusu sayın Genel Başkanımızdır. Bu sorumluluk içinde Genel Başkanımız gereğini yapmıştır. Parti içinde geriye dönüp 'ne oldu' değil, önümüze bakacağız'' karşılığını verdi.

Sayfa Yükleniyor...