CHP İstanbul İl Başkanlığınca düzenlenen ''Dayanışma Gecesi''nde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bihlun Tamayligil, gelecek yıl iktidara geldikten sonra bu tür geceleri düzenlemeye devam edeceklerini söyledi.

Tamayligil, 22-23 Mayıs’ta olağan kongreleri, ardından da referandum olduğunu belirterek, ''Bizler bunlara çok hazırız. İktidara nasıl cevap vereceğimizi biliyoruz. İktidara önce Türk adaleti, sonra da ilahi adalet hesap soracak'' diye konuştu.

''AKP, gider ayak son kozlarını oynuyor. Ülkemizin manevi kişiliklerine ve 40 yıl önce ölmüş kahramanlara dil uzatıyor'' diyen Tamayligil, iktidarın hukukun üstünlüğünü ve milleti hiçe saydığını savundu.

Ülkeyi işsizlik, yolsuzluk ve haksızlıkların kasıp kavurduğunu, yoksulluk sınırındaki insanların sayısının her geçen gün arttığını, eğitim sisteminin iflas ettiğini, çiftçinin kan ağladığını anlatan Tamayligil, şöyle devam etti:

''Bunlar hala düzmece senaryolarla asıl gündemi unutturmaya çalışıyorlar. İşsizliği, adaletsizliği saptırarak, insanların ilgilerini sanal gündemlere yöneltiyorlar. Milli kahramanlarımıza kin kusarak, içlerindeki kini dışa vuruyorlar. Ama yolcudur Abbas. AKP de gideceğini anladı. Gider ayak milli değerlerimize tahribat veriyor. Onların kirli oyunlarına düşmeyeceğiz. Gelecek aydınlık Türkiye'nin olacak. Bunun önüne geçmeye kimsenin gücü yetmeyecek. Hukuku, ilmi ve eğitimiyle, kurucumuz Atatürk'ün yolunda ilerleyeceğiz.''

'AK PARTİ GİDERKEN BİZİ YIPRATMAK İSTİYOR'
CHP Genel Saymanı ve Parti Sözcüsü Mustafa Özyürek de CHP'nin gelecek günlere umutla baktığını belirterek, parti olağan kongresi ve referandumda Türkiye adına en güzel sonuçları alacaklarını söyledi.

Özyürek, ''İktidar partisi giderken bizi yıpratmak istiyor. Ama hiç kimseye bu fırsatı vermeyeceğiz. Ülkemizi aydınlık günlere taşıyacağız'' dedi.

CHP İl Başkanı Gürsel Tekin ise yapılan her yeniliğe karşı çıkmakla suçlanmalarına rağmen mantıklı ve yasal olan, halkın onayını almış tüm projeleri desteklediklerini belirterek, Marmaray projesinin hemen bitirilmesini, metronun tamamlanmasını istediklerini anlattı.

Tekin, iktidarın ve Büyükşehir Belediyesi’nin, 3. Boğaz Köprüsü'nün önündeki tek engel CHP imiş gibi gösterdiğini savunarak, Marmaray projesi tamamlandığında trafik sorunu çözülmezse 3. köprüye ''evet'' diyeceklerini söyledi.

'ÖYLE BİR TOKAT YİYECEKSİN Kİ'
Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın tehditvari konuştuğunu iddia eden Tekin, şöyle konuştu:

''Bizi hiç kimse yıldıramadı, sen hiç yıldıramazsın. Kendine 'sen' demek zorunda bırakıyorsun. Bir Başbakan ülkesinde yaşayan yurttaşları, siyasi partileri tehdit ederek başbakanlık yaparsa biz de elbette üslubumuzu değiştirmek zorunda kalırız. CHP ile uğraşmanın bedelinin ağır olduğunu bileceksin. Önümüzde çok önemli bir süreç var. Önce önümüze referandum gelecek. Öyle bir tokat yiyeceksin ki geldiğine geleceğine pişman olacaksın.''

Tekin, Başbakan Erdoğan'a çağrısı olduğunu belirterek, ''İstanbul'da yaşayan bir yurttaş olarak İstanbul'daki talanı, vurgunu size anlatmak istiyorum. Bunun için hazırım. Var mısınız?'' dedi.

Gazetecilerin, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yönelik suikast ihbarına ilişkin soruları üzerine Tekin, ''Savcılar gereken soruşturmayı yapacak. 15 gün önce ortaya çıkan bir olay. Ama bir olaya dikkatinizi çekmek istiyorum; Sayın Sarıgül, 'Ben bu şahsı tanımıyorum' demişti. O şahıs da 'Ben de Sarıgül'ü tanımıyorum' dedi. Ama ne yazık ki o şahıs o bölgede yerel bir gazetenin yöneticisi. İlişkilerinin hangi boyutta olacağını ileriki günlerde göreceksiniz'' şeklinde konuştu.

CHP İl Başkanlığı’nın çalışmalarının sinevizyon gösterisiyle sunulduğu gecede partililer sık sık ''İnadına sol, inadına Baykal'' sloganları attı.

Öte yandan, salondaki gazetecilere, CHP İl Disiplin Kurulu Üyesi Mahmut Tanal'ın, Başbakan Erdoğan hakkında ''İsmet İnönü'ye yönelik haksız saldırılarda bulunduğu'' iddiasıyla adli mercilere başvurduğuna ilişkin belge dağıtıldı.

Sanatçılar Hüseyin Turan, Edip Akbayram, Berdan Mardini, Davut Güloğlu ve Işın Karaca'nın sahne aldığı geceye, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekilleri Nur Serter, Bayram Meral, Mehmet Ali Özpolat, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, yönetmen Mustafa Altıoklar, sanatçılar Ali Rıza Binboğa ve Müjde Ar ile çok sayıda partili katıldı.