Tekin: Seçimden kaçmıyoruz, hodri meydan

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Ana muhalefet seçimden kaçmaz, tarihle ilgili bir takıntımız yok. Ana muhalefet olarak 'hodri meydan' diyoruz" dedi.

18.10.2012 - 13:44

Tekin: Seçimden kaçmıyoruz, hodri meydan

Köşk vetosu sonrası erken yerel seçim için yeni uzlaşma aranıyor. Dün MHP ile görüşen AK Parti CHP'den bugün için randevu aldı.

CHP adına Grup Başkanvekili Muharrem İnce ve Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın'ın katılacağı görüşmede, CHP'nin yerel seçim tarihi ile belediyeler yasa tasarısının paralel görüşülmesine karşı çıkması bekleniyor.

AK Parti ile CHP arasındaki görüşme öncesi AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, yerel seçimlerin kış şartlarına denk gelmesi nedeniyle teşebbüste bulunduklarını belirterek, "Tek başımıza sayımız yetmediği için tekrar siyasi partilerle görüşme yapıyoruz" diye konuştu.

AYDIN: CHP SEÇİMDEN KORKUYOR
"Biz üzüm yemek istiyoruz. Bu manada seçimlerin uygun şartlar altında, doğru dürüst, objektif yapılabilmesi adına kış şartlarından çıkmak adına bu teklifi yeniliyoruz. Ortak bir mutabakat olmasını arzu ediyoruz. Başka bir niyetimiz olsaydı herhangi bir tarihte biz ısrarcı olurduk, öyle bir ısrarımız olmadı. İnşallah ortak bir mutabakatta uzlaşırız" diyen Aydın, CHP'nin seçimden korktuğunu iddia etti.

Aydın, "CHP kendi içinde netleşmeli bunu istiyor mu, istemiyor mu? Her götürdüğünüz bir şeye koşul ileri sürmek siyaseten çok doğru değil" dedi.

TEKİN: HODRİ MEYDAN
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise, seçimden kaçmadıklarını söyledi.

Tekin, "Ana muhalefet seçimden kaçmaz, tarihle ilgili bir takıntımız yok. Ana muhalefet size "hodri meydan" diyor. Niye biz idari yapıyı tartışmıyoruz? Tarih hiç önemli değil ama bu Büyükşehir Belediyesi Kanun Tasarısı'nın Türkiye'ye getirisi, götürüsü konusunda toplumun bir bilgisi var mı acaba?" diye sordu.

"Sayın Aydın, Yunanistan dahil olmak üzere Afrika, Asya'da mevcut belediyelerin yüzde 50’sinin yargılandığı, tutuklu belediye başkanlarının olduğu, görevden alınan belediye başkanlarının olduğu, keyfe keder görevden alınmaların olduğu bir ülke gösterebilir mi? Dünyada uygulanabilir şeffaf belediyecilik uygulamalarını konuşalım" diyen Gürsel şunları söyledi:

'RANTÇI ANLAYIŞTAN VAZGEÇELİM'
"Cumhuriyet Halk Partisi’nin takıntısı tarih filan değildir. İdari yapıda Türkiye'nin koşullarına uygun, yurttaşlarımızın, milletin beklentilerine cevap verecekse hiç sorun yok. Ama bir gece yarısı kanun teklifi getireceksiniz, tartışılmayacak, odalar, üniversiteler konuşmayacak... Adalet ve Kalkınma Partisi yetkilileri bu tasarıyı hazırlayanlar Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler karşılıklı oturup konuşalım ve bu tasarı Türkiye'ye ne kadar yarar, ne kadar zarar getiriyor bütün kamuoyu bizi izlesin.

İngiltere’de yargılanan belediye başkanı var mı, Almanya’da ranttan beslenen belediye başkanı var mı? Dört yurttaştan bir tanesinin mülkiyet sorununun çözülemediği bir ülkeden bahsediyoruz. Bunların hiçbirisini konuşmayacağız Mart mı olsun? Ekim mi olsun? Tarih takıntımız yok, idari yapıyla ilgili itirazlarımız var. Bu konuda hassasiyet içinde davranırlarsa bu sorun çözülecektir. Rantçı anlayıştan vazgeçip, halkçı bir anlayışa geçelim."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...