Teknoloji 'çocuk oyuncağı' oldu

Altı yaşındaki çocuğun odasında televizyon, elinde akıllı telefon var.

31.10.2011 - 13:06

Teknoloji 'çocuk oyuncağı' oldu

Televizyon ve oyun konsollarıyla meşgul olmasını sağlamak, yerinde durmayan bir çocuğu sakinleştirmenin en etkili yolları arasında. Ancak son yıllarda bunlara akıllı telefonlar ve tabletler de ekleniyor.

Common Sense Media adlı bir kurum, ABD’de 0-8 yaş arasında çocuğu olan ebeveynler arasında bir araştırma yaptı. Çalışmaya katılan 1384 ebeveynin, çocuklarının hangi teknolojik cihazları kullandıkları araştırıldı. Araştırmada ortaya çıkan sonuçlar bir hayli ilginç.

Araştırmada ele alınan ilk araç televizyon oldu. Sonuçlara göre 0-9 ay arasındaki bebeklerin her gün ortalama 1 saati televizyon karşısında geçiriyor. 2 yaşın altındaki çocukların tamamında bu süre günde ortalama 53 dakika. 0-1 yaş arasındaki çocukların yüzde 30’unun, 2-4 yaş arasındakilerin yüzde 44’ünün, 5-8 yaşlarındakinin ise yüzde 47’sinin odasında televizyon olması da elde edilen sonuçlar arasında bulunuyor.

BİLGİSAYAR VE TELEFON
Techno-labs'in aktardığı araştırmaya göre, bilgisayar konusunda durum ailelerin gelir düzeyine göre değişiyor. Toplamda, araştırmaya katılan tüm ailelerin yüzde 72’sinde bilgisayar bulunuyor. Düşük gelir seviyesindeki ailelerde bu oran %48’ken, yüksek gelir düzeyinde yüzde 91’e ulaşıyor.

Akıllı telefonlar ve tabletlere olan ilginin ne kadar arttığı araştırmanın sonuçlarından anlaşılabiliyor. 5-8 yaş arasındaki çocukların %52’sinin bu cihazlara erişimi varken, 2-4 yaşlardakilerin yüzde 39’u, 0-1 yaşlarındakilerin ise yüzde 10’u tablet ve akıllı telefonlara ulaşabiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...