Teknolojinin gözü yeni pazarlarda

Dünyanın önde gelen teknoloji fuarlarından Las Vegas Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) bu yıl Çin, Hindistan ve Brezilya gibi büyüyen pazarlara odaklanmış durumda.

06.01.2014 - 14:58

Teknolojinin gözü yeni pazarlarda

Fuarın organizasyonunu üstlenen CEA firmasından analist Steve Koenig, özellikle Çin'in büyük kentlerinde akıllı telefon kullanıcılarının sayısında kaydedilen büyük artış nedeniyle, ABD'nin gelecekte elektronik pazarında ikinci sırayla yetinmek zorunda kalacağı açıklamasını yaptı.

Ancak bu yeni pazarlarda yaşanan ilerleme, teknoloji pazarı için doğrudan kâr artışı anlamına gelmiyor. Zira bu ülkelerde özellikle daha ucuz modeller tercih ediliyor. Bu nedenle CEA firması 2010 yılında 444 dolar olan akıllı telefon fiyat ortalamasının 297 dolara düşeceğini tahmin ediyor.

CEA analisti Koenig benzer bir gelişmenin tablet bilgisayarlar konusunda da yaşandığına, büyüyen pazarların tablet bilgisayarda da "daha hesaplı" seçenekten yana olduğuna dikkat çekiyor. Bu ise pratikte daha küçük ekran boyutu anlamına geliyor. Ancak Koenig sadece bu pazarlarda değil ABD'de de 9 inçten küçük ekrana sahip tablet satışlarının toplam satışların üçte ikisini oluşturduğunu vurguluyor.

CEA genel ortalamada bu yıl elektronik sektöründe 1 trilyon 55 milyar dolarla yüzde birlik bir gerileme yaşanmasını bekliyor.

FUARIN İNCİLERİ
Bu yılki fuarda ayrıca elektrikli ev aletlerinin uzaktan kontrolüne olanak sağlayan akıllı ev teknolojilerinin, HD televizyonlardan dört kat kaliteli görüntü vaat eden Ultra-HD televizyonların, akıllı otomobillerin ve akıllı saatlerin öne çıkması bekleniyor.

CEA baş ekonomisti Shawn DuBravac akıllı gözlük ve akıllı saat gibi “giyilebilir” internet cihazlarının sektörde bomba etkisi yaratmasını beklediklerine işaret etti. Ancak bu teknolojinin daha başlangıç aşamasında olduğunu vurgulayan DuBravac, bu fikrilerin ticari olgunluğa erişmesi için 5-10 yıllık bir süreye ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...