Teknolojinin üç devi aynı sebepten dava edildi

Google, Microsoft ve Apple, işletim dökümanların önizleme simgelerinin oluşturulmasında izlenen metodun patentini elinde bulundurduğunu belirten bir firma tarafından dava edildiler...

Haberler 30.12.2008 - 17:37

Teknolojinin üç devi aynı sebepten dava edildi

Amerika’nın Michigan eyaleti menşeli Cygnus Systems isimli bir firma, teknoloji dünyasının üç büyük firmasını işletim sistemlerinin dosya gezginlerinin bir dökümanın içeriğine ait bilgiyi simge olarak gösterme konusunda sahip olduğu patent nedeniyle dava etti.

Cygnus Systems’in elinde bulundurduğu 7,346,850 numaralı ABD patentine dayanarak açtığı dava, Windows Explorere ve Apple’ın Finder ismini verdiği sistem gezgini uygulamalarının dökümanların simgeleri üzerine yansıttığı içerik önizlemesi metodunun çalındığını iddia ediyor.

Davada aynı zamanda, Apple’ın müzik oynatıcı ürünleri ve iTunes yazılımında bulunan “Cover Flow” ve Google’ın Chrome adını verdiği İnternet tarayıcısında da aynı yöntemin izin alınmadan uygulandığı iddia ediliyor.

Firmanın ilk başvurusunu 12 Jaziran 1998’de yaptığı patent başvurusu ilk seferinde reddedilmiş ve firma 8 Haziran 2001’de başvurusunu yeniledikten sonra ancak 18 Mart 2008 tarihinde patente sahip olduğu belirtiliyor.

Cygnus Systems’in açtığı bu dava kazanılırsa, Adobe, Opera, Windows Mobile hatta Flickr gibi çevrimiçi servisler de aynı sebepten ötürü açılacak davalarla sorun yaşayabilir.

Sayfa Yükleniyor...