Telafer'den 44 yaralı Türkiye'de

Irak'ın Telafer kentinde meydana gelen bombalı saldırılarda yaralanan ve aralarında çocukların da bulunduğu 44 kişi Ankara'ya getirildi.

Anadolu Ajansı 12.07.2009 - 00:19

Irak Telafer'de, Bavice ve Karakoyun beldelerinde 9 Temmuz'da yaşanan bombalı saldırılarda yaralanan, aralarında çocukların da bulunduğu 44 kişi, tedavileri için Türkiye'ye getirildi.


Irak makamlarının talebi üzerine Türkiye'ye gönderilen 44 yaralı ve 43 refakatçiyi taşıyan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait C-130 tipi uçak, akşam saatlerinde Etimesgut Askeri Havaalanı'na indi.

Yaralılar, hava alanında bekletilen ambulanslarla Ankara'daki Sağlık Bakanlığı'na bağlı Dr. Sami Ulus Çocuk, Numune, Dışkapı Yıldırım Beyazıt, Ankara, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanelerine kaldırılarak tedavi altına alındı.

Saldırıda amcası ile kardeşini kaybeden ve yaralanan üç akrabasına refakat için Türkiye'ye gelen Ali Abbas Farac, bir canlı bombanın Telafer'deki evin kapısını çalmasının ardından yaşanan patlamada çok sayıda kişinin yaralandığını ve hayatını kaybettiğini anlattı.

Farac, Telafer'deki hastanelerin yeterli olmaması üzerine Türkiye'ye getirildiklerini belirterek, yaralılara yapılan yardımlardan dolayı teşekkür etti.

BAŞBAKANLIKTAN AÇIKLAMA
Öte yandan, Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, saldırıda yaralananların bir kısmının, Irak makamlarının talebi üzerine, Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri, Dışişleri, Sağlık Bakanlıkları ve Türkiye Kızılay Derneği Başkanlığı ile kurduğu koordinasyon sonucunda, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait bir uçakla Musul'dan alınarak Ankara'ya getirildiği bildirildi.

Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaralı nakli amacıyla tahsis ettiği aynı uçakla, insani yardım kapsamında Türk Kızılayı tarafından 30 adet çadır, 260 adet gıda kolisi ve 157 koli muhtelif tıbbi malzemeden oluşan yardım paketinin de bölgeye ulaştırıldığı belirtildi.
Öte yandan, Irak'ta dün yaşanan ikinci bombalı saldırıda 4 kişinin öldüğü bildirildi.

Başkent Bağdat'ın merkezindeki Karrada bölgesinde bir bilardo salonunun kapısına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 4 gencin hayatını kaybettiği açıklandı. Olayda 15 gencin de yaralandığı belirtildi.

Aynı bölgedeki başka bir bombanın patlaması sonucu devriye gezen 4 polisin yaralandığı ifade edildi.

Öte yandan, Tikrit ve Balad kentleri arasında, dur ihtarına uymayan Iraklı kamyon şoförünün bir Amerikan askerinin ateş etmesi sonucunda öldüğü bildirildi.

Musul yakınlarındaki Gugjeli köyünde yaşanan ilk saldırıda en az 4 kişi ölmüş, 38 kişi yaralanmış, 8 ev de yıkılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...