Teldeki Adam - Man On Wire

James Marsh’ın nefes kesici belgeseli, New York’un ikiz kuleleri arasına gerilmiş telin üzerinde yaklaşık bir saat dans eden Philippe Petit ve ona yardım eden arkadaşlarının anlatımları ile “yüzyılın sanatsal suçu”nu tüm heyecanıyla aktarıyor.

13.03.2009 - 10:58

Teldeki Adam - Man On Wire

2008 En İyi Belgesel Oscar'ını kazanan ve 2009 !f İstanbul 'un açılış filmi olan "Teldeki Adam"ı (Man on Wire) James Marsh yönetti ve Philippe Petit, Annie Allix, Jean-Louis Blondeau ile Ardis Campbell oynadı.

7 Ağustos, 1974’de, Philippe Petit isimli genç bir Fransız o zamanın en yüksek binaları olan New York şehrinin ikiz kuleleri arasında gerilmiş telin üzerine ilk adımını attı. Telin üzerinde yaklaşık bir saat dans ettikten sonra tutuklanıp psikolojik değerlindirmeden geçip kısa süre sonra salıverilmek üzere hapse atıldı. Petit, altı ay kulelerin hayalini kurmuş ve New York’ta geçirdiği sekiz ay boyunca da projeyi gerçekleştirmek için çalışmıştı. Arkadaşları ve iş birlikçileriyle beraber, Petit inanılmaz engeller aştı: İkiz kulelerin güvenliğinden geçmek; üzerinde yürüyeceği teli ve ipi germek için gerekli eşyaları binaya sokmak; teli iki çatıya ulaştırmak; kulelerin sallanma oranı ve rüzgarın gücünü hesaplayarak teli germek. Nihayet sabah saat 7:15’te, Philippe Petit, Manhattan kaldırımlarından 411 metre yükseğe gerilmiş tele ilk adımını atıyor. James Marsh’ın çok konuşulan ve nefes kesici belgeseli, Petit ve ona yardım eden arkadaşlarının anlatımları ile “yüzyılın sanatsal suçu”nu bize tüm heyecanıyla aktarıyor. Asla asla demeyenlere adanır.

Yönetmen Hakkında

1963’te İngilitere’de doğan James Marsh, Oxford Üniversitesi’nden mezun oldu. Troubleman (1994) ve The Burger and the King (1996) gibi birçok belgesel çekti. Velvet Underground üyesi John Cale üzerine çektiği belgeseli, 1998’de Marsh’a En İyi Müzik Belgeseli dalında BAFTA ödülünü kazandırdı. İkinci BAFTA ödülünü 1999’da bitirdiği Wisconsin Death Trip ile aldı. Teldeki Adam, Marsh’ın üçüncü uzun metrajlı filmi.

Ödüller ve Festivaller


Yönetmen: James Marsh
Görüntü Yönetmeni: Igor Martinovic
Oyuncular: Philippe Petit, Jean Louis Blondeau, Annie Allix, Jim Moore
Kurgu: Jinx Godfrey
Dağıtım: Tiglon Film
İthalat: Bir Film
Yıl: 2008
Süre: 94 dak.
Web: http://manonwire.com/

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...