'Teldeki Adam' tekrar NTV’de

2009 Oscar ödüllü belgesel "Teldeki Adam – Man on Wire", kaçıranlar ya da yine izlemek isteyenler için, bu akşam saat 22.00'de tekrar NTV’de...

21.05.2009 - 11:58

'Teldeki Adam' tekrar NTV’de

Yıl 1974... Fransız ip cambazı Philippe Petit ip üzerindeki başarılarına bir yenisini eklemek için hedef olarak kendisine New York’un yeni İkiz Kuleler'ini seçmiştir. Yeni inşa edilen kulelerin arasına ip gererek üzerinde yürümeyi kafasına koyan Petit, 7 Ağustos’ta hedefine ulaşır ve İkiz Kuleler arasında gerilmiş telin üzerinde ilk adımlarını atar.

Petit, New York’ta geçirdiği sekiz ay boyunca bu hayali gerçekleştirmek için çalışmıştır. Hayalini sevgilisi ve arkadaşlarının yardımıyla illegal yollardan gerçekleştirecektir. Gösteri öncesinde arkadaşları ve işbirlikçileriyle birlikte birçok engeli aşar. İkiz Kuleler’in güvenliğini atlatarak üzerinde yürüyeceği teli ve ipi germek için gerekli araçları binaya sokar, teli iki çatı arasında kulelerin sallanma oranı ve rüzgarın gücünü hesaplayarak gerer. Ve 7 Ağustos 1974 sabahı, saat 07.15’te 411 metre yüksekte hünerlerini sergilemeye başlar. Telin üzerinde yaklaşık bir saat geçirdikten sonra tutuklanıp psikolojik değerlendirmeye alınır ve hapse atılır. Petit artık bir kahraman ve aynı zamanda medyatik bir suçludur.

Belgeselde, tüm zamanların "en sanatsal suç"unu işleyen Philippe Petit ve arkadaşlarını izleyeceksiniz.

James Marsh’ın çok konuşulan, 2009’un 'En İyi Belgesel Oscar'ını alan “Teldeki Adam – Man on Wire” bu yıl !f İstanbul’un da açılış filmiydi.

Tür: Polisiye / Gerilim / Belgesel / Politik
Yönetmen: James Marsh
Görüntü yönetmeni: Igor Martinovic
Müzik: J. Ralph
Yapım: 2008, İngiltere / ABD , 1994
Oyuncular: Philippe Petit , Annie Allix , Jean-Louis Blondeau , Ardis Campbell (Annie) , David Demato (Jean Louis) , David Forman

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...