İnternet üzerinden ses iletişiminin yaygınlaşacağı belirtilirken, sadece ABD'de, internet üzerinden ses iletişimi doygunluk oranının 2013 yılında yüzde 80'e yaklaşacağı bildirildi.

In-Stat araştırma şirketinin raporuna göre, özellikle geniş bant internet erişimi ile yayılma imkanı bulan VoIP, (Voice over Internet Protokol - Internet Protokolü Üzerinden Ses) teknolojileri, sağladığı maliyet avantajlarıyla da gittikçe daha çok kişi ve kuruluş tarafından kullanılıyor.

Rapora göre, insan seslerini veri paketleri halinde karşıya götüren VoIP teknolojilerine Amerikan iş dünyası büyük ilgi gösteriyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 42 olan VoIP doygunluk oranı tahminlere göre 2013 yılında yüzde 80'e yaklaşacak.

Şirketler, internet bağlantısı olan servis ya da büroları ile sabit telekomünikasyon hatları üzerinden VoIP teknolojisi ile görüşmeyi artık daha çok tercih ediyor.

VoIP
Bir VoIP telefon sistemi kabaca; IP PBX (VoIP destekli telefon santral) sistemi, bir veya daha fazla SIP (Session Initiation Protocol - Oturum Başlatma Protokolü) telefonundan oluşuyor.

IP PBX sunucusu, bir proxy (vekil) sunucusuna benzer şekilde çalışıyor. SIP istemcileri yani yazılım ya da donanım tabanlı telefonlar, IP PBX sunucusuna kaydolur ve bu telefonlar arama yapmak istediklerinde IP PBX'in bağlantı kurmasını isterler.

IP PBX'de, tüm telefonların ya da kullanıcıların ve cevap veren SIP adreslerinin bir listesi vardır ve bu yüzden dahili arama ya da VoIP cihazı veya bir VoIP hizmet sağlayıcısı aracılığıyla harici arama da yapabiliyor.