İzmir'in Bayraklı ilçesinde, telefon dolandırıcılığı yapıldığı iddiasıyla çağrı merkezi adı altında faaliyet gösteren bir iş yerine yönelik operasyonda aralarında çalışanların da bulunduğu 110 kişi gözaltına alındı.

İzmir Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, çok sayıda şikayet gelmesi üzerine Bayraklı'daki bir iş yerini takibe aldı.

Arama izninin alınmasının ardından iş yerine operasyon düzenleyen ekipler, 110 kişi gözaltına aldı.

Operasyonda 150 bilgisayar ve 50 dizüstü bilgisayara incelenmek üzere el konuldu.

ÇOK KANDIRAN BONUS ALMIŞ

İzmir'de, kurdukları çağrı merkezi aracılığıyla, yüzlerce kişiyi "sağlık sigortası yaptıklarını, genel sağlık sigortası kapsamında olduklarını, genel sağlık sigortası şirketinin avukatı olduklarını, borçlarının bulunduğunu, ücretsiz check up kazandıkları" gibi yalanlarla kandırıp dolandıran binlerce TL'lik dolandırıcılık yapan şebekenin faaliyet gösterdiği yerde dikkat çeken ayrıntılar ortaya çıktı.

Çağrı merkezinin, hemen her noktasında dolandırıcılıkta kullanılan yöntemlerden izler yer aldı. İlk kez aranan üç kişinin dolandırılması halinde, çağrı merkezi çalışanının 100 TL bonus kazandığına dair ilanların asılı olduğu çağrı merkezindeki günlük faaliyet tahtasında ise, "yetenek maç kazandırır. Zeka ve takım ruhu şampiyonluk getir" sözünün slogan olarak kullanıldığı belirlendi. İzmir Ticaret Siciline kayıtlı 'Dünya Global Ltd. Şti' adı altında faaliyet gösteren çağrı merkezinde dolandırıcılık yaptıkları ileri sürülen 110 kişinin sorgusunun da devam ettiği açıklandı.