Telefonunuza gelen "kefilsiz kredi" mesajına dikkat! Binlerce kişi dolandırıldı

Binlerce kişiden, “25 bin TL kefilsiz kredi" vaadiyle 400 TL alan ve vurgun parasını Mısır’da yiyen dolandırıcılar, polisin operasyonuyla yakalandı.

Haberler - ntv.com.tr 29.03.2018 - 09:46

Telefonunuza gelen "kefilsiz kredi" mesajına dikkat! Binlerce kişi dolandırıldı

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri benzer yöntemle dolandırıldığını belirten çok sayıda kişinin şikayeti üzere çalışma başlattı.

Vatan gazetesinde yer alan habere göre, polis, şüphelilerin bir firmadan çok sayıda kişiye “Bayram öncesi yüzde 1,29 faizle banka sicilinize bakılmaksızın 25 bin liraya kadar kefilsiz belgesiz kredi kullanmak için bizi ücretsiz arayın” yazılı mesajlar attığını
belirledi.

400 TL’YE KREDİ BELGESİ

Mesaja inanarak arayanları tuzaklarına düşüren şüphelilerin kimlik ve adres bilgilerini aldığı kişilere kargo firmalarıyla kapıda ödemeli olarak kredi kullanımı için gerekli belgelerin yazılı olduğu kağıdı 350 ya da 400 lira karşılığında yolladığı tespit edildi.
Şüphelilerin bu şekilde yaklaşık 5 bin kişiden 400’şer lira aldığı belirlendi.

ÜÇ İLDE OPERASYON

1 milyon 829 bin lira dolandırıcılık yaptığı belirlenen şüphelilere yönelik İstanbul, İzmir ve Tekirdağ’da operasyonlar düzenlendi. 2 Mart’ta yapılan operasyonlarda 70 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Yapılan aramalarda 87 laptop, 8 tablet, 161 cep telefonu, 14 harddisk, 24 hafıza kartı, 9 kaşe ile çok sayıda not defteri, ajanda, sözleşme ve makbuz ele geçirildi.

47 KİŞİ TUTUKLANDI

Gözaltına alınan 70 şüpheliden 2’sinin hamile olması sebebiyle savcılık tarafından emniyetten serbest bırakıldı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 68 şüpheli, 15 Mart’ta Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne sevk edildi. Şüphelilerden 47’si çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklanırken, 21’i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

PARAYI MISIR'DA HARCADILAR

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyon yaptığı çağrı merkezleri ve şüphelilerin para çekmeleri polis kameraları tarafından görüntülendi. Polis ekiplerinin Özel Harekat ekipleri desteğiyle yaptığı basınları kameralar tarafından kaydedildi. Şüphelilerin sosyal medya hesaplarında ele geçirdiği paraları harcamalarına ilişkin fotoğraflar basın mensuplarıyla paylaşıldı.

5 BİN KİŞİDEN 2 MİLYON TL TOPLAYAN DOLANDIRICILAR LÜKS İÇİNDE YAŞAMIŞ

Sayfa Yükleniyor...