Evlilik programında tanışarak evlendiği eşi Selime Gönbak'ı bıçaklayarak öldürdüğü iddia edilen Rifat Gönbak, mahkemece ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Rifat Gönbak ile tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada söz alan katılanların avukatı Hatice Temizkan, sanığın haksız tahrik indirimden kesinlikle yararlandırılmaması gerektiğini söyledi.

Sanığın savunmasında, boğuşma esnasında düştüğünü ve nasıl yaralandığını hatırlamadığını belirttiği maktulün 5 ayrı yerinde bıçak yarası olduğunu anımsatan Temizkan, "10 yaşındaki çocuğu annesiz kalmıştır. Sanık mahkemeye gönderdiği yazılı dilekçesinde 'Bu yaşta böyle bir kadın için sizin karşınıza çıktığım ve ailemin yüzünü yere düşürdüğüm için pişmanım' demiştir'' dedi.

EN AĞIR CEZA İSTENDİ

Avukat Temizkan, sanığın maktulü öldürdüğü için pişman olduğunu söylemediğini ifade ederek, sanık hakkında takdiri indirim maddesinin uygulanmamasını ve en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Cumhuriyet Savcısı Selçuk Cengiz, sanık ile maktul arasında önceden beri kavga ve sürtüşmelerin olduğunu dile getirerek, maktuleden kaynaklanan hakaretler nedeniyle sanık Gönbak hakkında ''eşe karşı kasten öldürme'' suçundan en alt oranda indirim yapılmasını ancak haksız tahrik indiriminin uygulanmamasını talep etti.

Duruşmadan sonra “Kadın cinayetlerini durduracağız” platformu adliyenin önünde basın açıklaması yaptı.
Duruşmadan sonra “Kadın cinayetlerini durduracağız” platformu adliyenin önünde basın açıklaması yaptı.

"PİŞMANIM..."

Son sözü sorulan sanık Gönbak, ''Pişmanım. Takdir mahkemenindir'' diye konuştu.

Mahkeme heyeti, sanık Rifat Gönbak'ın ''eşe karşı kasten öldürme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar vererek, olayın oluş şekli, maktuldeki yara sayısını göz önünde tutarak, sanığın boğuşma esnasında olayın olduğu yönündeki savunmalarının samimi bulunmadığından hakkında haksız tahrik indirimi yapılmasına yer olmadığına oy çokluğuyla hükmetti.

Sanığın ifadelerinin çelişkili olması, olaydan sonra ve olayla ilgili maktule yönelik tutum ve davranışlarını göz önünde bulunduran mahkeme, sanığa takdiri indirim uygulanmamasına karar verdi.

"AKSİ YÖNDE DELİL YOK"

Mahkeme üyesi Hızır Niyazi Akçiçek ise muhalefet şerhinde, sanığın ağır tahriğe uğradığına dair delil bulunamadığını ancak şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereğince, hakkında haksız tahrik indirimi uygulanması gerektiğini kaydetti.

YARALANDI, HASTANEDE ÖLDÜ

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüpheli Rifat Gönbak ile maktul Selime Gönbak'ın televizyondaki bir evlendirme programında tanıştıkları ve evlendikleri, aralarında zaman zaman tartışmaların olduğu, 30 Temmuz 2014'te Avcılar sahilde dolaştıkları, alkol aldıkları ve eve döndükleri belirtilmişti.

Şüpheli ve maktul arasında eve gittikten sonra tartışmanın devam ettiği, maktulün mutfaktan bıçak alarak şüpheliye ''Seni öldüreceğim'' demesi üzerine çıkan kavga sonucunda Selime Gönbak'ın 5 bıçak yarası aldığı, evden yaralı olarak çıktığı, hastaneye kaldırıldıktan sonra hayatını kaybettiği ifade edilen iddianamede, şüpheli Rifat Gönbak'ın ''yakın akrabayı öldürme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istenmişti.