'Telli Kitap'ın ilk konuğu Murathan Mungan

Mustafa Avkıran, 'Telli Kitap' adını verdiği Türk Halk Müziği programıyla NTV Radyo'da türkülerin hayatımıza katkılarını sorgulayacak...

07.03.2012 - 13:10

'Telli Kitap'ın ilk konuğu Murathan Mungan

Caz kuşağından radyo sinemasına, gezi ve belgesel kuşağından Makam Farkı'na birbirinden renkli ve zengin içerikli programlarıyla dinleyicisine ulaşan NTV Radyo'da yeni bir program daha başlıyor.

Usta oyuncu Mustafa Avkıran'ın sunduğu halk müziği programı "Telli Kitap"ın ilk bölümü bugün saat 21'de yayınlanacak. Programın ilk konuğu ise Murathan Mungan.

Program hakkında bilgiler veren Avkıran, "Öncelikle Türk Halk geleneğinden beslenen, Türk Halk Müziği, Türk Halk kültürü, dansı, tiyatrosu, sanatı üzerinden yaptığımız bir müzik programı denebilir, fikir programı denebilir, bir sohbet programı denebilir. Ama genel olarak önce kendi topraklarımızdan başlayarak sonra bütün dünya halklarına uzandığımız eğlenceli, eğlenirken düşündüren, düşündürürken eğlendiren ve çok keyifli zaman geçirilecek bir program olacak” dedi.

‘NİYE TÜRKÜ?’ SORUSUNUN YANITI BU PROGRAMDA
Mustafa Avkıran, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kişisel tarihime baktığımda Gaziantep'te doğan, Şemdinli'de ilkokulu bitiren, Kozlu'da ortaokulu bitiren, liseyi Antalya'da bitiren, İstanbul'da okuyan sonra da İstanbullu olan bir adamım ama tiyatrocu olmanın, TV ve sinema için iş üretmenin getirdiği bir şansla birlikte hep Anadolu'da dolaştım. 95'ten bu yana da çok istisnai durumlar dışında hep kendi kültürümüzü anlatan işler yapıyorum rejisör olarak. Bu toprağın geleneğiyle uğraşmayı çok seviyorum. Niye türkü söylediğimizi, türküleri nerede söylediğimizi hep sorardım kendime. "Telli Kitap" bunun cevabını aradığım bir program oldu.”

Türkülerin aktarıcı bir araç olduğunu ifade eden oyuncu Avkıran, “Türkülerden başlayak bu ülkenin telle taşınan kitaplarına ulaşmak, bir bağlama tınısında hakikaten ne kadar çok hikayenin ne kadar çok kültürel mirasın taşındığını görmekten çok heyecanlıyım. O sadece çalınan bir saz değil; sahiden bir aktarıcı, kültürel anlamda, politik anlamda hem tarih anlamında müthiş bir aktarıcı. Onu bugün "yeniden nasıl söyleriz"in peşindeyim” diye konuştu.

AÇILIŞ MURATHAN MUNGAN’LA
Programın ilk konuğu, şiirleri, hikayeleri ve romanları kadar müzik alanında yaptığı çalışmalarla da tanınan Murathan Mungan olacak. Program, ayda bir ise Garajistanbul sahnesinden canlı yayınlanacak.

KİMLER KONUK OLACAK?
Mustafa Avkıran, dinleyicileri merakta bırakmayarak diğer konuklarının kimler olacağını da söyledi.

Avkıran, şöyle konuştu: "Her hafta bu programı kendi alanında iyi tanıdığım, sohbet etmekten keyif aldığım insanlarla paylaşmak istedim. İlk programda yaklaşık 20 yıllık hem dostluğumuz hem ortaklığımız olan Murathan Mungan program konuğumuz. İkinci programda Kalan Müzik'in herşeyi diyebileceğimiz Hasan Saltık konuğumuz. Üçüncü program, yine benim 20 yıllık ortaklığım ve arkadaşım olan müzik araştırmacısı İhsan Klavuz, dördüncü programda ise, hem Türkiye'nin hem dünyanın önemli müzisyenlerinden olan Erdal Erzincan olacak konuğumuz.”

Her ay bir programın da Garajistanbul’da yapılacağını belirten Avkıran, “Bu programların üç tanesini stüdyoda, dördüncüsünü Garajistanbul'da ve canlı olarak yapacağız. Bu NTV Radyo ve Garajistanbul'un benim neznimde oluşturulmuş bir birliktelik'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...