Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliğinin (EAZA) Türkiye'deki ilk toplantısına ev sahipliği yapan İzmir Doğal Yaşam Parkı'nın, dünyada soyu tükenmekte olan ''tembel ayı'' (sloth bear) üretim projesine dahil edileceği bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, dünyada soyu tükenmekte olan ve koruma altına alınan ''tembel ayı'' üretim projesi çerçevesinde yapılan toplantıya, Hollanda, Almanya ve Türkiye'den grubun temsilcileri, Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileriyle Türkiye'deki hayvanat bahçeleri uzmanları katıldı.Hollanda Rhenen Hayvanat Bahçesi'nden Jose Kok önderliğinde çalışmalarına devam eden EAZA Ayı Grubu, İzmir'deki toplantıda, dünya üzerinde yaşayan ayı türleri ve bu türlerin alt türlerinin korunması, sayılarının tespiti gibi konularda bilgi paylaşımında bulundu.

EAZA üyeleri, İzmir Doğal Yaşam Parkı'nın, dünyada soyu tükenmekte olan ''tembel ayı'' üretimi projesine destek vermesini de istedi. Proje kapsamında bir çift ''tembel ayı''nın İzmir Doğal Yaşam Parkı'na gönderilmesi kararlaştırıldı. İzmir'deki uygun koşullarda üretilecek ayılar, Avrupa'daki diğer hayvanat bahçelerine gönderilecek ve bu ülkelerde yaşayanlar da doğadaki varlıkları giderek azalan bu türü tanıma imkanına sahip olacak.
 
''TEMBEL AYI''
 
Ayıgiller (ursidae) familyasından, Hindistan ve Sri Lanka'nın tropikal ve astropikal bölgelerindeki ormanlarda yaşayan memeli türü olan ''tembel ayı'', adını yavaş hareket etme özelliğinden alıyor.

Bu ayıların görme ve işitme duyuları zayıf ama koku alma duyusu güçlüdür. Geceleri etkinlik gösterir ve buldukları böcek kolonilerini yağmalar. Ön ayaklarındaki uzun, kıvrık tırnaklar arı ya da termit yuvaları parçalamalarına uygundur. Tembel ayının üst çenesinde orta kesici dişlerin yeri boştur. Böceklerin yanı sıra meyve, bal, tohum ve küçük omurgalıları da yer.