Başbakan Yıldırım: Temennimiz ilişkilerin normale dönmesi

Valiler Toplantısı'nda konuşan Başbakan Yıldırım, ABD ile vize krizinde sağduyuyu elden bırakmayacaklarını söyledi ve "Temennimiz ilişkilerin kısa sürede normale dönmesidir" dedi.

ntv.com.tr 11.10.2017 - 13:46 | Son Güncelleme : 11.10.2017 - 14:34

Başbakan Yıldırım: Temennimiz ilişkilerin normale dönmesi

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Valiler Toplantısı'nda konuştu.

ABD ile yaşanan vize krizine bir kez daha değinen Yıldırım, "Temennimiz iki müttefik arasındaki ilişkilerin kısa sürede normale dönmesidir" dedi.

Yıldırım, "Son günlerde yaşadığımız ABD ile vize krizi gündemin sıcak konularından biri. ABD diplomatik misyonlarının güvenlik zaafiyetini öne sürerek işlemleri askıya alındığını duyurdu. Biz de ülkemize yakışanı yaptık, aynı karşılığı verdik. Temennimiz iki müttefik arasındaki ilişkilerin kısa sürede normale dönmesidir. Bölgesel ve küresel gerilimlerin tırmanmakta olduğu bu süreçte Türkiye olarak sağduyuyu elden bırakmayacağız" diye konuştu.

Konuşmasında terörle mücadeleye de yer veren Yıldırım, şunları söyledi:

"Artık müdafaa anlayışıyla değil taarruz anlayışıyla terörle mücadeleye devam ediyor. Bir anlamda dağda terörist kovalayıp şehirde spor salonları açıyoruz. Son bir yılda teröre karşı, teröristlere karşı, 178'i büyük olmak üzere toplam 42 bin 650 operasyonu başarıyla gerçekleştirdik. Bu faaliyette 298 bin polis, asker ve güvenlik korucusu aktif görev aldı. Son iki yıl içerisinde terörle mücadelede muazzam bir uyum mevcuttur.

Şehirde ve kırsalda PKK bölücü terör örgütüne karşı net bir saha hakimiyeti tesis edilmiştir. Bölücü terör örgütünün mayın döşemesini engellemek amacıyla güvenli yollar projesini başlattık." 

"TERÖR DEĞİL BARIŞ KUŞAĞI" 

Yıldırım, İdlib'deki çatışmasızlık operasyonuna ilişkin ise şunları söyledi:

"Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Bugün Suriye özelinde oluşturulmaya çalışılan terör koridorunun farkındayız ve tedbirlerimizi peşin olarak almak üzere sahadayız. Biz bölgede bir terör değil, barış kuşağı oluşturmak için gayret gösteriyoruz. Astana'da İdlib'de tırmanan gerginliği azaltma ve çatışmaları engelleme konusunda bir karar alındı, şu an itibariyle bu kararın gereğini yerine getirmek bakımından askerlerimiz bir görev ve sorumluluk üstlenmiş durumdalar."

"ULUSAL GÜVENLİĞİMİZE TEHDİT"

IKBY'nin bağımsızlık referandumuna bir kez daha tepki gösteren Yıldırım, "Bölgedeki diğer sıcak gelişme hukuk dışı referandumdur. IKBY'nin bir oldu bitti ile anlamsız şekilde atılan adım Irak'ın mevcut statüsünü bozmakta ulusal güvenliğimiz için tehdit oluşturmaktadır. Bu terör oluşumuyla kol kola girenler Irak'ın kazanımlarını gözardı etmektedirler" ifadelerini kullandı.  

"HATA YAPIN HAİNLİK YAPMAYIN"

Başbakan Yıldırım, konuşmasında valilere de şu tavsiyelerde bulundu:

"Bir tercih yapmak durumundasınız, iş mi yapacaksınız, yoksa mevzuata mı sarılacaksınız? Mesele milletin menfaati, ülkenin geleceği ise hata yapın ama hainlik yapmayın. Hata yapmaya alan var, hainliğe asla alan yok. Unutulmayacak eserler bırakmak sizin elinizdedir. Artık vatandaşların saatlerde koridorlarda beklediği günler geride kaldı, geride kalmaya devam etmelidir. Asık suratlı vatandaşına tepeden bakan tavrı hoşgörmeyiz. Allah hiçbirimizi bu aziz millete karşı mahçup etmesin. 

Vatandaşlarımızın sorunlarını birebir dinlemek en önemli önceliklerimizden. Şehirlerin ekonomisini geliştirmek, istihdamı sağlayacak projeler üretmek, hemşerilerinizin mutluluğunuzu sağlamak da görevleriniz arasında olmalıdır. Bütün sorunların çözümünü merkezi idareye havale eden anlayışa karşıyız. Protokol davetlerine giderken dikkat edin. Siz gidince herkes peşinize takılıyor. Dairelerde vatandaş işlem yapacak kimseyi bulamıyor." 

Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Bugün Suriye özelinde oluşturulmaya çalışılan terör koridorunun farkındayız ve tedbirlerimizi peşin olarak almak üzere sahadayız. Biz bölgede bir terör değil, barış kuşağı oluşturmak için gayret gösteriyoruz.

Cazibe Merkezleri Programı son halini aldı ve kısa bir süre içerisinde kamuoyuyla paylaşılacak. Böylece, Doğu ve Güneydoğu'daki 23 ilimizde yeni bir kalkınma hamlesi başlamış olacak."

Sayfa Yükleniyor...