Emin Alper, aldığı sayısız ödülün ardından son olarak Asya Pasifik Film Ödülleri’nde ‘En İyi Film’ seçilen ilk uzun metrajı Tepenin Ardı’nı Altyazı’ya anlatıyor. Aralık sayısının kapağında da yer alan filmi politik bir alegori olarak inceleyen bir eleştiri yazısı da dergi sayfalarında okunabilir.

HOBBİT: BEKLENMEDİK YOLCULUK
Peter Jackson dokuz yıl sonra bir kez daha Orta Dünya’ya dönüyor ve Yüzüklerin Efendisi mitinin nasıl doğduğunu anlatan Hobbit üçlemesini başlatıyor. Altyazı, yeni seriyi beklerken okurlarını Elfler, Cüceler, Goblinler ve Orklar ile ilgili bir hafıza tazeleme turuna çıkarıyor.

AÇLIĞA DOYMAK ve SİMURG
Altyazı’da Zübeyr Şaşmaz’ın yönettiği Açlığa Doymak ve Ruhi Karadağ imzalı Simurg, açlık grevleri gibi hassas bir konuya getirdikleri farklı bakış açıları üzerinden karşılaştırılıyor. Dergide ayrıca Zübeyr Şaşmaz ile Açlığa Doymak üzerine yapılmış bir söyleşi de okunabilir.

OPERASYON: ARGO
Oscar yarışının öne çıkan filmlerinden Ben Affleck imzalı Operasyon: Argo, gerçek bir hikâyeden yola çıkmakla birlikte, tarihî gerçekleri manipüle eden yaklaşımıyla dikkat çekiyor.

18. GEZİCİ FESTİVAL
Bu yıl Ankara ve Sinop’a uğrayacak olan Gezici Festival’in programında öne çıkan filmlere dair detaylar ve Tuncel Kurtiz’in oluşturduğu seçkide öne çıkan Elio Petri imzalı Her Türlü Kuşkunun Ötesinde Bir Yurttaş İçin Soruşturma üzerine bir inceleme yazısı, Altyazı’nın Aralık sayısında.

Ayrıca;
Joe Wright: Edebiyat uyarlamalarının İngiliz ustası
Melikşah Altuntaş: Genç yönetmenle korku filmi Görünmeyenler üzerine
F Tipi Film: Grup Yorum, tecridi konu alan çok yönetmenli projeyi anlatıyor
Roma Film Festivali: Larry Clark, Mike Figgis, Victor Erice gibi ustaların son filmleri
Gary Hustwit ile sinema ve tasarım üzerine söyleşi
Devre Dışı’nda bu ay: Endüstriyel manzaraların belgeselcisi James Benning
Bu sayıdaki eleştiriler; The Master, Frankenweenie, Görünmeyenler, Katil Joe (Killer Joe)