Tepenin Ardı festival yolculuğuna devam ediyor

Emin Alper’in ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı, Asya Pasifik Film Ödülleri için 3 dalda aday gösterildi.

Tepenin Ardı festival yolculuğuna devam ediyor

Emin Alper’in ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı, dünya festivallerini dolaşmaya ve ödüller toplamaya devam ederken, 23 Kasım'da Avustralya'nın Brisbane kentinde düzenlenecek Asya Pasifik Film Ödülleri için 3 dalda aday gösterildi.

Tepenin Ardı, En İyi Film dalının yanı sıra, filmin başrol oyuncusu Tamer Levent, En İyi Aktör, senaristi ve yönetmeni Emin Alper, En İyi Senaryo dallarında aday gösterildiler.

Geçtiğimiz yılki Asya Pasifik Film Ödülleri'nde Bir Zamanlar Anadolu'da 'En İyi Yönetmen', 'En İyi Sinematografi' ve Jüri Büyük Ödülü'nü kazanmıştı. En İyi Film Ödülü'nü ise En İyi Yabancı Film Oscar'ını da alan Bir Ayrılık almıştı. Bu sene Türkiye'den Tepenin Ardı dışında, Reis Çelik'in Lal Gece'si de En iyi Senaryo ve En İyi Yönetmen dalında aday gösterildi.

2008 ylından beri düzenlenen Asya Pasifik Film Ödülleri, Mısır'dan Cook Adaları'na, Rusya'dan Yeni Zellanda'ya kadar 70 ülkeyi kapsıyor. Her yıl bu ülkelerin ürettiği filmlerden gösterilen adaylar Asya Pasifik Film Ödülleri için yarışıyor.

14 Aralık'ta vizyonda
Tepenin Ardı dünya festivallerini dolaştıktan sonra 14 Aralık'ta Türkiye'de vizyona girecek.

Şubat 2012'de Berlin Film Festivali'ndeki ödüllü dünya prömiyerinden sonra, Tepenin Ardı 30'un üzerinde film festivalinde gösterildi. Bu hafta da 11-20 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Abu Dhabi Film Festivali'nin Yeni Ufuklar bölümünde yarışacak.

Tepenin Ardı şimdiye kadar toplam 11 ödül kazandı. 

Berlin Film Festivali (Almanya): Caligari Film Ödülü, En İyi İlk Film dalında Özel Mansiyon

İstanbul Film Festivali: Ulusal Yarışma: En İyi Film, En İyi Senaryo, FIPRESCI Ödülü

Taypey Film Festivali (Tayvan): Yeni Yetenek Yarışması Jüri Özel Ödülü

Karlovy Vary Film Festivali (Çek Cumhuriyeti): NETPAC En İyi Asya Filmi Ödülü

Saraybosna Film Festivali (Bosna Hersek): Jüri Özel Ödülü

Paliç Film Festivali (Sırbistan): En İyi Film

Osian Cinefan Film Festivali (Hindistan): En İyi İlk Film

Batum Film Festivali (Gürcistan): En İyi Yönetmen

Çekimleri geçtiğimiz Ağustos 2011'de Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Balkusan Köyü yakınlarındaki bir boğazda tamamlanan Tepenin Ardı, western filmlerini andıran mekân kullanımı ve atmosferiyle, gerilim tonu yüksek bir aile dramını anlatıyor.

Ailesiyle ve çevresiyle yaşadığı sorunlarla yüzleşmek yerine, tüm sorunların sorumlusu ilan edilebilecek bir düşman, bir günah keçisi yaratan maço erkek kültürünün trajedisini anlatan filmde Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür, Berk Hakman, Banu Fotocan ve Furkan Berk Kıran rol aldılar. Filmde profesyonel oyunculara, Ermenek ve Balkusan’dan seçilen Şevval Kuş ve Sercan Gümüş eşlik etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...