Tepenin Ardı'na Taypey'den Jüri Özel Ödülü

Emin Alper’in ilk uzun metrajlı filmi 'Tepenin Ardı' Taypey Film Festivali’nin Uluslararası Yeni Yetenek Yarışmasında Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

Haberler 09.07.2012 - 14:33

Tepenin Ardı'na Taypey'den Jüri Özel Ödülü

62. Berlin Film Festivali’nde dünya galasını yapıp 2 ödülle dönen, Emin Alper’in ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı Taypey Film Festivali’nin Uluslararası Yeni Yetenek Yarışmasında Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Film, festival yolculuğuna Uzak Doğu’dan sonra Paris Film Festivali, Saraybosna Film Festivali, Palic Film Festivali, Erivan Film Festivali ve Yeni Delhi'de düzenlene Osian Cinefan Film Festivali ile devam edecek.

Jüri Tepenin Ardı'na verdiği ödülün gerekçesini şöyle ifade etti: Film doğa içindeki hayatın inandırıcı bir tasvirini sunarken, bir yandan incelikli ve iyi geliştirilmiş karakterleri resmedip, bir yandan da absürt bir dünyada hayali düşmanlarla savaşmanın yarattığı korkuları kusursuz bir şekilde yansıtıyor.

galasını 31. İstanbul Film Festivali’nde ulusal yarışma bölümünde yapan Tepenin Ardı En İyi Filme verilen Altın Lale, En İyi Senaryo ve Fipresci ödüllerini kazanmıştı. İlk olarak geçtiğimiz Şubat ayında 62. Berlin Film Festivali’nde dünya galasını gerçekleştiren film hem eleştirmenlerin, hem de seyircinin büyük beğenisini kazanmış ve festivalden Caligari Ödülü ve En İyi İlk Film Mansiyon ödülleriyle dönmüştü.

Çekimleri geçtiğimiz Ağustos ayından Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Balkusan Köyü yakınlarındaki bir boğazda tamamlanan Tepenin Ardı, western filmlerini andıran mekan kullanımı ve atmosferiyle, gerilim tonu yüksek bir aile dramını anlatıyor.

Ailesiyle ve çevresiyle yaşadığı sorunlarla yüzleşmek yerine, tüm sorunların sorumlusu ilan edilebilecek bir düşman, bir günah keçisi yaratan maço erkek kültürünün trajedisini anlatan filmde Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür, Berk Hakman, Banu Fotocan ve Furkan Berk Kıran rol aldılar. Filmde profesyonel oyunculara, Ermenek ve Balkusan’dan seçilen Şevval Kuş ve Sercan Gümüş eşlik etti.

Sayfa Yükleniyor...