Askerlik yapması için 'sakınca yoktur' raporu verilen bir askere, terhisine 13 gün kala çürük raporu verildi.

Eskişehir’de yaşayan İsmail Kandemir (24), aldığı ‘Askerlik Yapmaya Uygundur’ raporu sonrasında acemi eğitimine 4 Kasım 2017 tarihinde Bursa’da başladı.

Askerlik yaptığı sırada kulağından rahatsızlığını revirde bulunan sağlık personeline gösterdi. Kandemir ardından askeri hastaneye sevk edildi.

Burada ilaç tedavisine başlanıldı. Kulak akıntısı ve işitme sıkıntısı bulunan Kandemir, şikayetlerinin artması sonucunda çok sayıda askeri ve devlet hastanesinde tedavi gördü.

ASKERLİK SÜRESİ UZADI

İki kez ameliyat olan İsmail Kandemir, aldığı hava değişim ve raporlar sonrasında askerliğini 14 ay olarak jandarma er olarak yaptı. Usta birliğini Kocaeli’nde yapan Kandemir, sağlık sorunları nedeniyle 12 aylık askerlik süresini uzattı.

SADECE 13 GÜN KALA

Hava değişimi sırasında terhisine 13 gün kala istirahat ettiği Ağrı’da 27 Kasım 2014 tarihinde tedavi için gittiği hastanede "Askerlik yapmaya elverişli değildir" raporu verildi.

ASKERİ MAHKEMELER KAPANINCA...

Rapora şaşıran Kandemir, hakkını aramak için askeri mahkemeye başvurdu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında askeri mahkemelerin kapatılmasıyla Kandemir’in hukuk savaşı da yarım kalmış oldu.

Kandemir’e verilen terhis belgesinde ise 4 Kasım 2013 ile 27 Kasım 2014 tarihleri arasında askerlik yaptığı terhis verilme nedeninde ise "Askerliğe elverişli değil" yazması dikkat çekti.

Askere gitmeden önce aldığı sağlık raporunda bir sorun olmadığını söyleyen Kandemir, mağdur olduğunu dile getirdi.