Şırnak'ın Beytüşşebap ilçe merkezine dün gece teröristler uzun namlulu silah ve roketatarlarla saldırı düzenledi. Çıkan çatışmada 10 askerimiz şehit oldu.

Saldırıda şehit olan askerlerin Piyade Üsteğmen Sami Çiftçi, Piyade Asteğmen Burak Erdi, Uzman Çavuş Ahmet Bozkurt, Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez, Çavuş Ramazan Emre Ala, Onbaşı Süleyman Güleç, er Serdar Küpeli, er Osman Yıldız, er Uğur Sağdıç ve er Emrah Karataban olduğu öğrenildi. Şehit haberi 10 ocağa ateş düşürdü.

Piyade Üsteğmen Sami Çiftçi'nin Afyonkarahisar'daki baba ocağında yas var.

32 yaşındaki Çiftçi'nin emekli polis memuru olan babası Mehmet'e, ev hanımı annesi Hanım'a ve eşi Ayşe Çiftçi'ye durumu, Garnizon Komutanlığı'ndan görevli subaylar ambulans eşliğinde bildirdi.

Aslen Elazığlı olan ve Afyonkarahisar'da yaşayan Şehit Üsteğmen Çiftçi'nin 2007 yılında sözleşmeli subay olarak göreve başladığı öğrenildi. Su Ürünleri Mühendisliği Fakültesi mezunu Çiftçi'nin 5 yaşında kızının bulunduğu bildirildi.

23 YAŞINDAYDI
Piyade Asteğmen Burak Erdi Uysal'ın, Köyceğiz ilçesi Yangı köyündeki yaşayan Bayram, annesi Nazimiye Uysal ve yakınları üzüntüye boğuldu. Şehit askerin baba ocağı ve köyün girişi Türk bayraklarıyla süslendi.

7 aydır görev yaptığı Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde şehit düşen 23 yaşındaki Uysal'ın babasının, ilçedeki Beyobası Yusuf Niyazi Pirci İlköğretim Okulu Müdürü olarak görev yaptığı öğrenildi.

Öte yandan, şehit yakınları gazetecilerin baba ocağından görüntü almasına izin vermedi.

TERHİSİNE 90 GÜN KALA
Saldırıda şehit olan 22 yaşındaki Jandarma Komando Çavuş Ramazan Emre Ala'nın, memleketi Konya'nın Karapınar İlçesi'ne ateş düştü. Oğlunun şehit olduğu haberini alan anne Kafiye Ala, sinir krizi geçirdi.

Şehit Ala'nın babası Seyyar Ala'nın ise kızı Aysun Ala'yı işe götürmek için Konya'da olduğu belirtildi. 5 kardeş olan şehit Ala'nın yaklaşık 20 gün önce izinli olduğu memleketinden askeri birliğine döndüğü ve terhisine yaklaşık 3 ay kaldığı ifade edildi.

9 AY ÖNCE GÖREVE BAŞLADI
Uzman Çavuş Ahmet Bozkurt'un Gaziantep'teki annesi Rabia Bozkurt haberi alınca sinir krizi geçirdi. Adana'da bulunan baba Ali Bozkurt'a ise telefonla oğlunun şehit olduğu haberinin verildi.

Biri kız, 2'si erkek 3 kardeşi olan şehit Uzman Çavuş Bozkurt'un 9 ay önce göreve başladığı ve Ramazan Bayramı'nı ailesiyle birlikte geçirdiği öğrenildi.

'BENİM PARAMLA MECLİS'TE PKK PARA ALIYOR'
Antalya’nın Kepez ilçesinde oturan şehit Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez'in babası İlyas, annesi Günay ile kardeşleri, üzüntüye boğuldu.

Şehit babası İlyas Sönmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, çocuklarını daha iyi okutmak için Antalya'ya geldiğini belirterek, ''Çocuğum hukuk okuyordu. Bir yandan da uzmanlık yapıyordu. Gücüm yoktu okutmaya. Ama benim vergimle, benim paramla TBMM'de PKK para alıyor. Dağda gidip PKK ile kucaklaşıyor özgürlük için'' dedi.

''Türkiye bayrağına göz dikenler benim gencim olamaz. Türkiye'nin vatanına göz diken Türk milleti olamaz'' diyen baba Sönmez, ''Madem savaş var ben dağı taşı yakarım. Oğlumun silahını verin bana, ben gideceğim. Tek başıma gideceğim. 4 tane çapulcu dağa çıkmış, orduya meydan okuyor. Ben Kürdüm, Vanlı'yım, Erciş'tenim'' diye konuştu.

Anne Günay Sönmez'in bu sırada, ''Biz Kürt değiliz, Kafkas Türkmeni'yiz'' sözleri üzerine baba Sönmez, ''Doğudaki herkese Kürt diyorlar. Benim her tarafımda ay yıldızlı bayrağım dalgalanıyor'' diye konuştu.

Baba Sönmez, oğlunun kendilerine ev almayı düşündüğünü ifade ederek, ''Bize ev aldıktan sonra evleneceğini söylüyordu. Başarıyla askerliğini yapmış. Akşam bana telefon açtı, 'bir isteğiniz varsa alışveriş yapayım, göndereyim' dedi. Kardeşlerine kontör gönderdi'' dedi.

Anne Sönmez de oğlu ile son olarak akşam 10 gibi konuştuğunu anlatarak, ''Kurban olayım oğluma... Nasıl kıydılar yavruma...'' şeklinde ağıt yaktı.

Kardeşi Yusuf Sönmez ise son olarak dün akşam konuştuklarını kaydederek, ''Telefonla mutlu olduğunu söylüyordu. Bizimle şakalaştı. Kardeşimin hayali hep asker olmaktı. Bu nedenle askerliğini bitirir bitirmez uzmanlık sınavına girip kazandı'' diye konuştu.

Şehit Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez'in Hakkari'de askerliğini yaptıktan sonra 2.5 yıl önce sınava girip uzman çavuş olduğu, son olarak 6 ay Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesindeki görevinden sonra geçici görevle gittiği Şırnak'ta 6 aydan bu yana görev yaptığı, buradaki görevini aralık ayında tamamlayacağı öğrenildi.

Bu arada ailenin 1993 yılında Van'ın Erciş ilçesinden Antalya'ya gelerek yerleştikleri belirtildi.

'ÖNCE YARALI DEDİNİZ'
Şehit düşen er Uğur Sağdıç'ın da dedesinin evinde yas var.

Gündoğdu Mahallesi'nde oturan şehit er Sağdıç'ın dedesine şehit haberi, Turhal Kaymakam Vekili Nuri Özder, Turhal Belediye Başkanı Ali Gözen ve askeri yetkililer tarafından sağlık ekipleri eşliğinde verildi.

Üsteğmen Mehmet Böberci, dede Sağdıç'a sarılarak, ''Askerler her zaman doğruyu söyler. Uğur şehit oldu'' dedi. Dede Sağdıç ise ''Bana önce yaralı dediniz. Şimdi ise şehit olduğunu söylüyorsunuz. Benim başım sağ olmasın'' diyerek, uzun süre gözyaşı döktü.

Dede Sağdıç ile babaanne Sultan Sağdıç'a sağlık ekipleri müdahale etti. 7 aylık asker er Sağdıç'ın bir kız kardeşinin olduğu, babası ve annesinin İstanbul'da yaşadığı öğrenildi.