Termik santrale karşı

Aliağa'da termik santral yapılma planlarına karşı tepkiler büyüyor...

05.03.2012 - 08:25

Termik santrale karşı

Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, İzmir'in Aliağa ilçesinde kurulması planlanan termik santrale karşı çıkmaya devam edeceklerini belirterek, ''Aliağa'da termik santral olmaması için gerekirse canımızı bile vermeliyiz'' dedi.

İzmir Kent Konseyleri Birliği ve Bakırçay Belediyeler Birliği tarafından Aliağa Demokrasi Meydanı'nda termik santrali protesto için basın açıklaması yapıldı.

Bakırçay Belediyeler Birliği ve Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ile eski milletvekilleri Kemal Anadol ve Hakkı Ülkü'nün de katıldığı basın açıklaması öncesi, okunacak metinle ilgili tartışmalar üzerine Kent Konseyleri Birliği üyeleri meydandan ayrıldı.

Basın açıklamasını yapan Bakırçay Belediyeler Birliği Başkanı Özgüven, mücadeleyi bırakmayacaklarını, geçmişte devletin kurmak istediği termik santrali engellediklerini, bugün özel sektörün kuracağı santrale izin verilmesinin istendiğini belirtti.

Özgüven, ''Asla izin vermeyeceğiz. Biz Aliağa'da termik santral olmaması için gerekirse canımızı bile vermeliyiz. İlerleyen yıllarda bu dünyada olmayacağız. Ama bu topraklarda torunlarımız yaşayacak. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdürmeliyiz. Ve hepimiz söz vermeliyiz'' diye konuştu.

Konuşmasında Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz'un termik santralin önünü açtığını, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da bu kararın yasal olduğunu belirterek onu desteklediğini söyleyen Özgüven, ''Ne yazık ki belediye başkanlarımızı baskı altına alan bir başka belediye başkanımız da 'noktasına kadar doğru vermiştir. Bakanlık böyle istiyor' demiştir. Şimdi soruyorum, yasaları çıkaranlar kimler? Yasalar toplum aleyhine çıkarıldıysa 'ne kadar güzel çıkardınız mı' diyeceğiz. Tabii ki karşı çıkacağız. Biz buna karşıyız ve karşı olduğumuzu alanlarda haykıracağız'' ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...