Termik santrali protesto ettiler

Bartın'ın Amasra ilçesinde kurulması planlanan termik santralın Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Toplantısı, vatandaşların protestosu üzerine iptal edildi.

24.11.2010 - 20:27

Termik santrali protesto ettiler

Doğa ve tarihi güzellikleriyle ünlü Amasra'ya kurulması planlanan 1320 megavat gücündeki termik santralle ilgili ÇED süreci kapsamında İl Çevre ve Orman Müdürlüğünce, Bartın Belediyesi Sosyal Tesisleri Salonu'nda düzenlenen toplantıya geniş katılım oldu.

Salonun yanı sıra tesisin bahçesini de dolduran çok sayıda vatandaş, santrali kurmak isteyen şirketin yetkililerini protesto ederek sloganlarla tepki gösterdi. Islıklarla protestosunu sürdüren vatandaşların tepkisinin dinmemesi üzerine şirket yetkilileri salondan güvenlik önemleriyle ayrıldı.

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Çevre ve Orman Bakanlığı ile santrali kurmak isteyen şirket yetkilileri bir süre görüşmelerinin ardından toplantının iptali ile ilgili tutanak hazırladı.

İl Çevre ve Orman Müdürü Zeki Şaltu, tutanağın imzalanmasının ardından salondaki vatandaşlara toplantının iptal edildiğini bildirdi.

Tutanakta, toplantıyı başlatmak için gerekli girişimlerin emniyet güçleri eşliğinde yapıldığı ancak halkın tepkisi nedeniyle  salondan ayrılmak zorunda kalındığı kaydedildi.
        
TEPKİLER
         
CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, toplantının iptalinin ardından salon dışındaki vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, sağlıklı çevrede yaşamak istediklerini belirterek, şunları söyledi:''AKP hükümeti devleti temsil ettiğine göre bu görevi yapmak zorunda. Çünkü, bugün sesinizi Ankara'ya duyurdunuz. Sayın Başbakan da umarız Bartın'ın sesine önem verir ve Amasra'ya santral kurulmasından vazgeçer. Amasra'ya kıyılmasına müsaade etmeyeceğiz. Hep birlikte sonuna kadar mücadele edeceğiz. Nasıl 2002'de mobil santral için 30.000 kişiyle yürüdüysek, Amasra ve Bartın halkı olarak gerekirse hep birlikte termik santral için Ankara'ya yürüyeceğiz.''

Bartın Belediye Başkanı ve Bartın Platformu Eşbaşkanı Cemal Akın, platformun 120 bileşeniyle santrale karşı yoğun mücadele verdiğine dikkati çekerek, ''Yarın da Bartın'da kurulmak istenen diğer termik santralle ilgili toplantı var. Burada çok daha büyük kalabalık olacağına inanıyorum. Hep beraber kente sahip çıkacağız'' diye konuştu.

Amasra Belediye Başkanı Emin Timur da termik santrale karşı yürütülen mücadelenin zaferini kazandıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından vatandaşlar salon bahçesinde çalınan davul ve zurnanın yanı sıra köçeklerle toplantının yapılamamasını kutladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...