"Terör belasını bu ülkenin gündeminden çıkaracağız"

Başbakan Yıldırım, "Buradan bir kez açık ve seçik olarak herkese, dost düşman herkese söyleyeceğim bir şey var. Milletim rahat olsun bu terör belasını bu ülkenin gündeminden çıkaracağız" dedi.

Anadolu Ajansı 01.06.2016 - 02:07

binali yıldırım.jpg

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir Valiliği tarafından sivil toplum temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen yemekte yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarının sivil toplum örgütleri ve vakıflarla işbirliği içinde olduğunu, olmaya da devam edeceğini, İzmir'in bu konuda çok gelişmiş bir şehir olduğunu, sivil toplum örgütleri ile buluşmayan siyasi liderlerin İzmir'de başarılı olayamayacağını ifade etti.

Sivil toplum örgütleri ile buluşmada şehit anne ve babasının da bulunduğunu belirten Yıldırım, "Buradan bir kez açık ve seçik olarak herkese, dost düşman herkese söyleyeceğim bir şey var. Milletim rahat olsun bu terör belasını bu ülkenin gündeminden çıkaracağız. Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Bu toprakların bağımsızlığının, bu milletin birliğinin teminatı şehitlerimizdir. Şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz. Allah hayırlı ömürler versin" dedi.

Kendilerine sıklıkla "operasyonların ne zaman biteceği" sorusunun sorulduğuna işaret eden Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bize diyorlar ki 'çözüm süreci ne olacak, terör operasyonları ne zaman bitecek?'. Bakın buradan şunu açıkça söylüyorum, bu operasyonların bitmesi için 3 tane şey lazım. Bir, bu katil terör örgütü ne zaman sivilleri, yaşlıları, gençleri gözünü kırpmadan öldürmekten vazgeçerse, ne zaman askere, polise, jandarmaya, korucuya silah doğrultup onları şehit etmekten vazgeçerse, ne zaman Anadolu topraklarının her köşesinde doğusundan batısına kuzeyinden güneyine vatandaşımızın huzur ve güven içinde yaşaması tam olarak mümkün olursa o zaman bu operasyonlar bitmiş olur.

Eğer bu terör örgütü bu boş hayallerin peşinde koşmaya devam ederse ülkeyi bölme heves ve hayalinden vazgeçmezse operasyonlar da asla ve asla bitmez, bunun açık seçik bilinmesi lazım. Çözüm terör örgütünün milletle devlet arasından defolup gitmesidir. Ben bölgedeki vatandaşlarıma açıkça şunu söylüyorum. Terör örgütünün sizin gibi bir sorunu yok. Sizin sorununuz asıl terör örgütüdür, başınızın en büyük belasıdır. Bu beladan da sizi kurtaracağız." diye konuştu.

"DEMEK Kİ İZMİRLİLER UZAĞI GÖRÜYOR" 

Yeni görevine gelmesinde kendisine büyük destek veren İzmir’e teşekkür ettiğini, onurlu ancak ağır bir sorumluluğu olan bir göreve geldiğini kaydeden Yıldırım, şunları kaydetti:

"İzmir, beni belediye başkanı seçmedi. Demek ki uzağı görüyor İzmirliler. İzmir’e bir teşekkürüm daha var. Ana muhalefet partisi lideri ‘İzmir başbakan çıkaracak’ dedi. Onu da mahcup etmedik, ona da teşekkür ediyorum. Şehrime karşı sorumluluğumun çok daha arttığının farkındayım. Ama bugüne kadar size mahcup olmamak için var gücümüzle, arkadaşlarımızla, milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla çalıştık. Bundan sonra daha fazlasını yapacağımızdan zerre kadar tereddütünüz olmasın. Bizim için sıfatlar gelip geçicidir, İzmir’e, Türkiye’ye hizmet etmek kalıcıdır."

"İHTİYACIMIZ OLAN BİRLİK BERABERLİK VE KARDEŞLİK" 

Yıldırım, İzmir Kuzey Çevre Yolu'nu da Çandarlı Limanı’na kadar yap, işlet ve devret modeliyle uzatacaklarını, böylece İzmir ekonomisinde önemli yeri olan Aliağa bölgesindeki trafik sıkışıklığını çözeceklerini söyledi.

İzmir’deki diğer projelere değinen Yıldırım, “Daha fazlasını da yapmamız lazım, ihtiyacımız olan birlik beraberlik ve kardeşlik. Bunu sağlarsak önümüzde kimse duramaz. Türkiye’nin potansiyeli yüksek. En büyük potansiyel ise genç ve dinamik nüfusu. Allah kimine imkan vermiş, kiminde petrol, kiminde doğalgaz var. Bizde ise insan var. Doğal kaynağı olan Venezuela, Libya, Irak. Ama orada istikrar yok, fakirlik var, basiretsiz yöneticiler yüzünden halkları perişan." ifadesini kullandı.

Başarının ancak karşılık saygı ve sevgi ile geleceğine dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

"Hiçbir şey birbirimizi kırıp dökecek kadar kıymetli değil, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine eriştirecek hedefte en önemli şart güven ve istikrarın devamıdır. Bunun olmadığı yerde hizmet ve başarı olmaz, mutlu ve huzurlu insanların yaşadığı bir ülke olmaz. Elimizdeki nimetin kadrini kıymetini bilelim enerjimizi boşa tüketecek işlere izin vermeyelim."

"DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANI İSTANBUL'A YAKIŞIR" 

Dünyada hava yolu taşımacılığında merkezin değiştiğini belirten Yıldırım "Ben bakan olarak göreve başladığımda Türkiye'nin transit yolcu sayısı 2 milyondu, şimdi 26 milyon. Bu, Türkiye artık doğunun, batının, Afrika'nın, Avrupa'nın, Uzakdoğu'nun buluştuğu bir merkez oluyor. Böyle bir konumda tabii ki dünyanın en büyük havalimanı da Türkiye'ye, İstanbul'a yakışır. İstanbul'la yarışmak da İzmir'e yakışır. Zaten plakaları arka arkaya; 34-35. Araya kimseyi almayacağız." dedi.

Yıldırım, Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte izlediklerini anımsatarak, "Tatbikat, ilk defa bu yıl sadece Türkiye'nin değil Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan gibi ülkelerin de katılımıyla oldu. Göz kamaştırıcı, müthiş bir tatbikat. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak gurur duydum. Silahlı kuvvetlerimizin gücüyle, kabiliyetiyle bir kez daha gururlandık. İlk defa uluslararası boyutta yapıldı. Bundan sonra da bu konudaki uluslararası koordinasyon, işbirliği artarak devam edecek." diye konuştu.

Yıldırım konuşmasını, "Ekmeğimizi böleriz Türkiye'yi böldürtmeyiz, yolları böleriz memleketi böldürtmeyiz" sözleriyle tamamladı. .

Sayfa Yükleniyor...