Terör bildirisine soruşturma

Güneydoğu'daki terör operasyonlarıyla ilgili bin 128 akademisyenin imzasını taşıyan bildiride imzası bulunan akademisyenler hakkında İstanbul, Diyarbakır, Mardin ve Düzce'de soruşturma başlatıldı.

NTV Haber 14.01.2016 - 19:22

Terör bildirisine soruşturma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, akademisyenlerle ilgili soruşturmayı, "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti evleti'ni aşağılamak" ve "Terör örgütü propagandası yapmak" iddiası üzerine başlattı.

Terör ve örgütlü suçlar bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında önümüzdeki günlerde akademisyenlerin ifadeye çağrılması bekleniyor. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da, bildiriyi ihbar kabul ederek, imzası bulunan Dicle Üniversitesi'nde görevli akademisyenler hakkında soruşturma açtı.

Soruşturma, "Terör örgütü propagandası yapmak" ve "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme veya aşağılama" suçları kapsamında başlatıldı. Mardin Artuklu Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi'nde görevli 2 akademisyen hakkında da bildiri nedeniyle soruşturma açıldı. Hakkari Üniversitesi'nde görevli bir okutman da, bildiride imzası olduğu gerekçesiyle savcılıkta ifade verdi.

Sayfa Yükleniyor...