Terör kurbanı Aybüke öğretmene veda

Batman'da teröristlerin silahlı saldırısında karne gününde yaşamını yitiren müzik öğretmeni Aybüke Yalçın, duvak ve çok sevdiği folklor kıyafetinin yazmasıyla son yolculuğuna uğurlandı.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 11.06.2017 - 12:50 | Son Güncelleme : 11.06.2017 - 19:31

aybüke öğretmen veda.jpg

Batman'da teröristlerin silahlı saldırısı sonucu yaşamını yitiren 23 yaşındaki müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın, tabutunun başında duvak ve çok sevdiği folklor kıyafetinin yazmasıyla Çorum'da son yolculuğa uğurlandı.

Cenaze ilk olarak helallik için baba evine götürüldü. Genç öğretmenin yakınları güçlükle ayakta durdu. 

İkinci tören Osmancık Kaymakamlığı önündeydi. Anne Zehra ve baba Sadık Yalçın uzun süre tabutun başından ayrılmadı.

Cenazede teröre tepki vardı. Aybüke öğretmenin meslektaşları da törene katıldı.

SINAVDAN ÇIKIP ABLASININ CENAZE TÖRENİNE KATILDI

Aybüke öğretmenin kardeşi Atıf Yalçın, Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) matematik oturumuna, Çorum'da girdikten sonra cenaze törenine katıldı.

Balıkesir'de sınava girmek için başvuran ancak ablasının cenazesi için ailesiyle Osmancık'a gelen Atıf Yalçın'ın, Çorum'da sınava girebilmesi için Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın talimatıyla gerekli düzenlemelerin yapıldığı belirtildi.

Yakınları ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle sabah saatlerinde Çorum merkeze giden Yalçın'ın, Fatih Sultan Mehmet İlkokulunda sınava girdiği, bu nedenle Osmancık Kaymakamlığında düzenlenen törene katılamadığı öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz

BAKAN, GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Törendeki konuşmada gözyaşlarını tutamayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ''Aybükelerin anısını ebediyen yaşatacağız. Ölüm mutlak bir gün herkesin kapısını çalacak. Ne bir dakika ileri gidebilir, ne bir dakika geri kalabilir ecel. Üzüntümüz Yunus ile aynı, 'Şu dünyada bir nesneye yanar içim göynür özüm, yiğit iken ölenlere gök ekini biçmiş gibi.' Aybüke'nin daha çok yapacağı şey, daha çok söyleyeceği vardı. Şairin dediği gibi 'Ölecek miyim tam da söyleyecek çağımda? Söylenmedik sözlerin hasreti dudağımda.' Ama bu millet kendisi için çalışanları ilelebet unutmaz'' dedi.

Bakan Yılmaz, Kaymakamlık'ta Şenay Aybüke Yalçın'ın ailesi ile bir süre görüştü.

Aybüke öğretmenin cenaze namazı Beylerçelebi Camisi'nde kılındı. Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın, Asri Mezarlık Şehitliği'nde defnedildi.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN'DAN AYBÜKE ÖĞRETMENİN AİLESİNE TAZİYE

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, Şenay Aybüke Yalçın'ın ailesiyle telefonda görüşerek taziyelerini iletti.

Batman'da Kozluk Belediye Başkanı Veysi Işık'ın otomobiline önceki gün PKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırı sırasında, öğretmen Şenay Aybüke Yalçın arkadaşlarıyla başka bir araçta bulunuyordu.

Kurşunların isabet ettiği araçtaki öğretmen yaşamını yitirdi. Şenay Aybüke Yalçın ilk görev yeri olan Batman'a 6 ay önce atanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...