"Terör örgütü ile selfie çekmekten vazgeç"

Başbakan Davutoğlu, Manisa'da düzenlenen mitingde, "HDP’ye diyoruz ki terör örgütü ile selfie çekmekten vazgeç de meşru siyaset zeminine gel" dedi.

Anadolu Ajansı 08.10.2015 - 20:15

"Terör örgütü ile selfie çekmekten vazgeç"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisince Manisa'da Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde, "Biz de buradan HDP’ye diyoruz ki terör örgütü ile selfie çekmekten vazgeç de meşru siyaset zeminine gel. Evet, 7 Haziran sonrasında CHP, ‘blok siyaseti’, Bahçeli, MHP değil Bahçeli ‘hayır siyaseti’, HDP ‘terör siyaseti’ yaptı. Biz ise birlik siyaseti yaptık, birlik siyaseti" diyerek şunları ifade etti:

“Hükümet görüşmeleri, koalisyon görüşmelerini sonuna kadar iyi niyetle, samimiyetle götürdük. Şimdi AK Parti bu anlamda, 7 Haziran'dan sonra bir birlik siyaseti, bir uzlaşma siyaseti takip etti. Peki muhataplarımız olan siyasi partiler, ne yaptı? Gelin onlara bakalım; bütün gayretlerimize rağmen muhataplarımız uzlaşma arayışlarına cevap vermedi. Kendi tutumlarında inat ettiler. Bakın üç partinin kullandığı dili söyleyeyim; bizimkisi birlik dili. Bu milletin birliği. Diğer üç parti, CHP, blok siyasetine soyundu. Dedi ki yüzde 60’lık blok var. Şimdi MHP’li kardeşlerime söylüyorum buradan, HDP ile MHP’yi aynı kefeye koydu. Yüzde 40’lık parti onun karşısındaymış gibi blok siyaseti, kutuplaşma siyaseti takip etti.”

“YA MÜBAREK HAYIRDAN BAŞKA BİR ŞEY BİLMİYOR" 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 7 Haziran seçimleri sonrası izlediği tutumu da eleştiren Davutoğlu, “Sayın Bahçeli, bakın MHP demiyorum, biliyorum ki MHP’li kardeşlerim bu siyaseti kabul etmedi, istemedi ama Bahçeli herkese ‘hayır’ dedi. Her gittiğimizde ‘hayır’ dedi” şeklinde konuştu.

Davutoğlu, Bahçeli’yi eleştirirken, alandaki bazı vatandaşların “yuh” çekmesi üzerine, vatandaşları uyararak, “Yuhalamayın ama herkes bilsin” dedi.

Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Biz ilk görüşmemizde dedik ki tabanlarımız yakın, tabandan da böyle bir talep geliyor, gelin sizinle koalisyon görüşmelerini yapalım. Sayın Bahçeli ‘hayır’ dedi, ‘önce CHP ile konuşun’, konuştuk geldik, tekrar görüştük. Sayın Bahçeli, ‘gelin hükümetsiz bırakmayalım ülkeyi, beraber hükümet kuralım’ dedik, ‘hayır’ dedi. ‘Beraber hükümet kurup, seçime gidelim, seçim hükümeti kuralım’, ‘hayır’ dedi. ‘Erken seçim kararını, Mecliste alalım’, ‘hayır’ dedi. ‘Biz azınlık hükümeti kuralım, bize destek verin’, ‘hayır’ dedi. Ya mübarek hayırdan başka bir şey bilmiyor. Sadece hayır, ret. Bakın ayırt ediyorum, biliyorum ki bu ülkenin kaderiyle kendi kaderini aynı gören ve bu ülkenin kaderiyle dertlenen MHP’li kardeşlerimizin çoğu, Sayın Bahçeli’nin bu siyasetini benimsemedi. Çünkü memlekete hükümet lazımdı. Çünkü terör tehdidi vardı. Çünkü küresel ekonomik kriz vardı ama Sayın Bahçeli şunu dedi, ‘terörle mücadele yapıyor musunuz, git kardeşim sen yap, ben buradan seyredeyim’ dedi. ‘Gel elini taşın altına koy’ dedik, koymadı. ‘Gel beraber terörle mücadele edelim’ dedik, yapmadı.”

"ÇAKALLARA HADLERİNİ BİLDİRDİK Mİ?”

HDP’nin ise terör siyasetini takip ettiğini söyleyen Davutoğlu, “Daha 8 Haziran’dan itibaren silahlanmaya, ayaklanmaya, ‘sırtımızı terör örgütüne dayadık’ demeye başladı. Bu terör siyasetine de biz hak etiği cevabı, 2 polisimiz, askerimiz şehit edilince, Suruç’ta vatandaşlarımız şehit edilince, terör örgütlerine hak ettiği cevabı verdik. Verdik mi kardeşlerim, verdik mi? Bu puslu havadan istifade etmek isteyenlere çakallara hadlerini bildirdik mi? Bildirir miyiz? Şehitlerimizin hukukunu da Diyarbakır’da dağa kaçırılan çocukların hukukunu da korur muyuz?”

Davutoğlu, alandakilerin “Şehitler ölmez vatan bölünmez” şeklindeki sloganı üzerine, “Allah razı olsun” diye konuştu. Davutoğlu, “Bir milletin imanından gelir bütün irfanı, yiğitliği. Bizim ordumuzun adı Peygamber Ocağı’dır, bizim askerimizin adı Mehmetçiktir, Türk'ü de Kürt’ü de de Sünni’si de Alevi’si de ‘Mehmet’ adıyla anılır. İşte bu mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz” ifadesini kullandı.

"TERÖR ÖRGÜTÜ İLE SELFIE ÇEKMEKTEN VAZGEÇ" 

Telsizden sesi kaydedilen bir terör baronunun, ‘halkı canlı kalkan yapın, vurun. Halkı vurun, sorumluğu da askerin, polisin üzerine atın” dediğine işaret eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz de buradan HDP’ye diyoruz ki terör örgütü ile selfie çekmekten vazgeç de meşru siyaset zeminine gel. Evet, 7 Haziran sonrasında CHP, ‘blok siyaseti’, Bahçeli, MHP değil Bahçeli ‘hayır siyaseti’, HDP ‘terör siyaseti’ yaptı. Biz ise birlik siyaseti yaptık, birlik siyaseti. Sonra ne oldu, Manisalılar? Hükümet kuramayınca Cumhurbaşkanımız Anayasa’nın bir zorunluluğu olarak bendenizi görevlendirdi, 'bir seçim hükümeti kur' dedi. Seçim hükümeti kurmak için davet çıkardık milletvekillerine. CHP ile MHP, ‘biz bu hükümete girmeyiz’ dedi. Bakın Pensilvanya söylese yaparlardı belki ama Anayasa söylüyor onlar da diyor ki ‘hayır katılmayacağız.’ Ne demek, bu biliyorsunuz? Bakın 13 yıllık AK Parti iktidarından rahatsızlar, e peki 2 ay bari gelin hep beraber hükümet kuralım, işin ucundan tutun. Millet de sizi görsün, nasıl yapıyorsunuz, hizmet ediyor musunuz?

İki aylık, 3 aylık hükümete girmeye bile cesaret edemeyenlerin 4 yıl milletin yükünü taşımaya yürekleri olur mu? Olmaz ise 1 Kasım’da göstereceksiniz. Gösterecek misiniz? Şimdi hem iktidar olmak istiyorlar, ‘gel hükümet kuralım’ hayır, ‘hep beraber mücadele edelim’, hayır. İşte onun için şimdi bakınız sınırlarımızda olaylar yaşanıyor. Hergün Suriye’den gelen risklerle karşı karşıyayız. Peki siz Manisalılar hükümet boşluğu hissediyor musunuz? Kim bu sorumlulukları üstlendi. Biz tereddüt ettik mi? Bir an durduk mu? Bir an milletin emanetini taşımaktan feragat ettik mi? Peki onlar? Üç ay dahi gelip bu işin ucundan tuttular mı? Terörle mücadele edin diye yıllardır söyleyen Sayın Bahçeli, terörle mücadele edilirken şimdi nerede? Kayıp, kayıp. Eğer hükümette olsaydı Sayın Tuğrul Türkeş gibi diğer bakanlar da hükümete gelse hep beraber bu taşın altına elimizi koyardık.”

“Şu 4 ay dahi göstermiştir ki milletimizin sesine kulak veren yegane parti AK Partidir” diyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Şu 4 ay göstermiştir ki bütün bu sorunların karşısında dik duracak parti AK Parti, şu 4 ay dahi göstermiştir ki milletin karşısına tek başına iktidar iddiasıyla çıkacak yegane parti AK Partidir, şu 4 ay dahi göstermiştir ki 4 ay değil, 4 yıl değil, 4 asır sürse bile millet davasını sürdürecek yegane parti AK Parti. İşte sizden bunu 1 Kasım’da sandıklara söyletmenizi istiyoruz.”

Vatandaşların, “Manisa seninle gurur duyuyor” şeklindeki tezahüratı üzerine, Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Biz de Manisalılarla gurur duyuyoruz. Onun için buradayız. Onun için yola Manisa ile çıkıyoruz. Arkamızı Sipil Dağı'na verdik, ufkumuzda Ege, inşallah hep yeni bir Türkiye’ye sizlerle yürüyeceğiz. 1 Kasım’da milletimiz, hizmete koşan ile hizmetten kaçanı elbette birbirinden ayıracak. Ayıracak mısınız? Kaçaklarla dava adamlarını ayıracak mısınız? İşte bu, ayırın. Net olarak ayırın. Biz hiçbir zaman elimizi taşın altına koymaktan çekinenlerden, konu ülke meselesi olduğu zaman görevlerden kaçmadık. Şimdi yeni sloganlarımızdan biri de kampanyamızda bu 4 ay gösterdi ki AK Parti için mesele, parti meselesi değil. Bizler için mesele şahsi mesele değildir. Mesele nedir, memleket meselesi. Doğru, memleket meselesidir. Onun için şimdi ‘tek başına iş başına’ diyoruz. Memleket meselesini çözmek için AK Parti’ye ‘tek başına iş başına’ diyecek misiniz? Memleket meselesinden kaçanlara bir ders verecek misiniz? Milleti bu anlamda geleceğe doğru yürürken yalnız bırakanlara bir ders verecek misiniz? Suriye’de savaş sürerken savaşın eşiğinde bu olaylar yaşanırken terörle mücadele edilirken, bu meselede bizi yalnız bırakanlara bir ders verecek misiniz?  Sayın Bahçeli zaten 2002’de de bırakıp gitmişti, şimdi ise gelmeye bile cesaret edemedi ama Sayın Bahçeli’ye gerçek dersi Milliyetçi Hareket Partili kardeşlerim de verecek, bu sefer." 

"YOL HARİTAMIZI MASA BAŞINDA DEĞİL..." 

Her zaman milletin sesine kulak verdiklerini, 7 Haziran'dan önce olduğu gibi sonra da milletin isteklerini dikkate aldıklarını belirten Ahmet Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Biz bütün toplum kesimleriyle konuştuk. Yol haritamızı masa başında değil halkla konuşarak belirledik. Her gün büyüyen, zenginleşen Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılayacak yeni bir reform dönemini başlatıyoruz. Herkesin eline değecek elimiz, yüreğine değecek yüreğimiz var Allah'ın izniyle. Değerli emekli kardeşlerim; hepinizin maaşına yıllık bin 200 lira ek katkıda bulunacağız. Zaten maaşı bin 100 lira olan emeklilerimize yılda bin 200 lirayı vermiştik, böylece onların maaşlarına 2 bin 400 lira ek katkıda bulunuyoruz. Bağ-Kur emeklilerimize gelince, yıllık gelirinizde bin 250 lira ila 3 bin 700 lira oranında artış yapacak olan prim kesintilerini yüzde 10'a indirmiştik, kaldırıyoruz. Bin lira olan asgari ücreti hemen 2016 başında bin 300 liraya çıkartıyoruz."

Davutoğlu, yem ve gübrede Katma Değer Vergisi'ni (KDV) kaldıracaklarını bildirerek, AK Parti'nin tüm vaatlerini hayata geçireceğini vurguladı.

Manisalılara bağ bozumunun hayırlı olmasını dileyen Davutoğlu, İstanbul'daki programının uzaması nedeniyle çok istemesine rağmen bağ bozumunda çalışan vatandaşlarla bir araya gelemediğini söyledi. 

Kamuda çalışan taşeron işçilere de vaatlerde bulunan Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Taşeron kardeşlerimin kamudaki ihtiyacı da göz önünde bulundurarak asıl işlerde çalışanları asıl işe alacağız, diğerlerinin de haklarını, hiç mağdur etmeden temin edeceğiz. Fedakar polis kardeşlerim, 2 bin lira olan ek göstergenizi 3 bin liraya çıkartacağız. Buradan şehit olan asker, polis kardeşlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Onların emanetlerine sahip çıkacağımızın da sözünü veriyoruz. Ev sahibi olmak isteyen kardeşlerim; gerekli paranın dörtte birini bankada biriktiriyorsanız, yüzde 15 evin bedelini de devlet size verecek. Doğum hediyesini başlattık. İlk çocukta 300, ikinci çocukta 400, üçüncü çocukta 600 lira doğum hediyesi veriyoruz. Dünyanın her yerindeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına. Hayırlı nesiller yetiştiren, yeni fidanlar yetiştiren, hanımlarımıza saygımızı, muhabbetimizi bir kez daha buradan haykırıyoruz. Doğum yapan kardeşlerimizin, bacılarımızın, inşallah doğum izninden sonra doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçirdiği süreleri kıdeme sayılacak."

YENİ DÖNEMDE KREŞ AÇMA ZORUNLULUĞU 

Yeni dönemde belediyelere kreş açma zorunluluğu getireceklerinin de altını çizen Davutoğlu, "Tüm okullarımızda tam gün eğitim öğretime geçeceğiz. Engellilerimiz için yaşam merkezleri kuracağız. Kadın girişimcilerimize ise geçmişte olduğu gibi 30 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanı sağlayacağız" dedi.

Gençlere yönelik gerçekleştirilecek projelere de değinen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Şimdi iki yol var önünüzde; ya kendi işinizi kuracaksınız ya da başkasının yanında çalışacaksınız. Kendi işinizi kurmak isterseniz biz diyoruz ki size, 'Üniversite bitirmiş ol, lise bitirmiş ol, ilkokul mezunu ol... Gel bana bir proje getir, sana, 50 bin lira cebine koyacağız. Al sermayen olsun, hayırlı mübarek olsun' diyeceğiz. Dünyada böyle bir uygulama yok. Diyorsan ki benim işim daha fazla gerektiriyor, 100 bin lira da faizsiz kredi veriyoruz. 50 bin lirayı da geri istemiyoruz. Ananın ak sütü, babanın mirası gibi bu toprağın çocuğu olmak adına sana helal olsun. Kredi almak için yeterli teminatım yok dersen, o zaman da diyoruz ki 'senin teminatın devlettir, devlet'. Sana yüzde 85 teminatı kredi garanti fonundan vereceğiz.

Dedin ki 'ben vergi ödersem sermayem artmaz' o zaman da diyoruz ki 'Üç yıl sana vergi yok. Kazandığın herşeyi getir sermaye yap' Çiftçisin, üzüm bağın, elma bahçen var; Manisa'da herşey yetişir. O zaman da diyoruz ki sana '30 bin lira faizsiz ve geri ödemesiz doğrudan sermaye' Allah aşkına böyle bereketli bir devlet olur mu? Olur. Ne zaman olur? AK Parti iktidara geldiği zaman. İş kurma telaşına girmeyip de birinin yanında çalışmak isteyenlere yönelik de işverene diyoruz ki 'Eğer bu genci işe alırsan bu gencin bir yıllık maaşını ben ödeyeceğim' Gence de diyoruz ki 'git kendine bir iş bul, bir yıllık maaşın devletten' O sırada işbaşı eğitimiyle de meslek sahibi olacak."

Evlenmek isteyen gençlere, "Dünüre ihtiyacınız varsa gelir dünür başılık yaparım" diye seslenen Davutoğlu, "Ama kız tarafı olurum bilmiş olun. Bizim kızlarımız kıymetlidir. Kızlarımıza kim bir fiske vurursa karşısında bizi bulur. Kadına karşı şiddette hep beraber olacak mıyız Manisalılar? Hanımlarımıza, kız çocuklarımıza muhabbetin en güzeliyle davranacak mıyız? Bizim obaların en muhterem insanları, ninelerdir, babaannelerdir, kadınlardır. Kadınlar başımızın tacıdır. Yaşlılarımıza hürmet eder, gençlerimizin önünü açarız. Bu fidan şehrin fidanları; AK Parti ile yol yürümeye hazır mısınız? Yeni bir Türkiye inşa etmeye hazır mısınız? Bitmedi, bize gençlerden bir talep geldi internetle ilgili. Söz veriyorum, sizlere ücretsiz internet hizmeti sunacağız. Nerede olursa olsun, nasıl olursa olsun" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...