Binali Yıldırım: Terör örgütü PKK yeni bir döneme girdi

Başbakan Yıldırım, PKK'nın AK Parti teşkilatlarına yönelik saldırıları için "Terör örgütü yeni bir döneme girdi" ifadesini kullandı. Grup toplantısında konuşan Yıldırım, FETÖ soruşturmalarına yönelik tepkisi üzerinden CHP'yi eleştirdi. Yıldırım, konuşmasında bugüne kadar 269 canlı bombanın etkisiz hale getirildiği bilgisini de verdi.

ntv.com.tr 11.10.2016 - 12:03 | Son Güncelleme : 11.10.2016 - 13:51

Binali Yıldırım: Terör örgütü PKK yeni bir döneme girdi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Van ve Diyarbakır'da AK Partili bir ilçe başkanı ve bir başkan yardımcısının öldürülmesine değinen Başbakan Yıldırım, "AK Parti yöneticilerine yönelik saldırılarla terör örgütünün yeni bir döneme girdiğini görüyoruz" dedi.

Yıldırım, FETÖ soruşturmalarında oluşan mağduriyetlere tepki gösteren CHP'yi de eleştirdi. "Mağdur edebiyatının tehlikeyi gölgelemesine izin vermeyelim" diyen Yıldırım, "Ana Muhalefet Partisi özellikle dikkatli olmalı. FETÖ konusunda ana muhalefet partisinin faturası çok şişkin" ifadelerini kullandı.

Fırat Kalkanı operasyonunun "kararlılıkla" devam ettiğini belirten Başbakan, "Fırat'ın batısı diyoruz ama, eğer terör eylemleri Fırat'ın doğusunda da devam ederse orası için de gereğini yapırız" YPG/PYD'yi de uyardı.

Başbakan Yıldırım'ın gündeminde, ABD başkanlık seçimlerindeki rakibi Trump ile çıktığı münazara programında "Suriye'de Kürtleri silahlandıracağını" söyleyen Clinton'un açıklamaları da vardı. Bunun ahlaki olmadığını belirten Yıldırım, "Bizim, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için kimsenin icazetine ihtiyacımız yoktur" şeklinde konuştu.

Yıldırım, alınan önlemler doğrultusunda bugüne kadar 269 canlı bombanın etkisiz hale getirildiği bilgisini de paylaştı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın grup toplantısında yaptığı açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"İslam coğrafyasının her köşesinde yeni Kerbelalara şahit oluyoruz. Kerbelaları yeniden yaşıyoruz. Ahir zaman Yezitleri bize Kerbela'yı yeniden yaşatıyor. Hergün çocuk kanı akıtarak Yezitlik yaparak Kerbela'yı yaşatıyorlar. Biz coğrafyamızda yeni Yezitlerin kan dökmesi konusunda hakkı savunmaya devam edeceğiz. 'Gelin canlar bir olalım' demeye devam edeceğiz. Türkiye olarak bizi yakan ateşle mücadelemiz aynı kararlılıkla devam ediyor.

Yatırımlarımızın biri bitmeli biri başlamalı ki Türkiye büyümeye devam etsin. Hedefimiz Türkiye'yi bölgede gelişmiş örnek bir ülke haline getirmek. Hazırladığımız orta vadeli programla çıtayı daha da yükseğe taşıyacağız. İnsana hizmete var gücümüzle devam edeceğiz. Türkiye'nin yanında olan her kesimin yanında olmaya devam edeceğiz.

"BÜYÜK PROJELER SIRADAN HALE GELDİ"

15 Temmuz hain darbe girişimi  nedeniyle planladığımız bazı açılışları yapamamıştık. Şartlar ne olursa olsun hizmet devam edecek, yatırımlar devam edecek. İnsanlar daha Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü konuşurken Avrasya Tüneli'ni tamamladık. Avrasya Tüneli dünyada denizin altından geçen en derin tünel. İkincisi, o da Türkiye'de, Marmaray... Büyük projeler Türkiye'de sıradan hale geldi. Bir yanda alçak terör örgütleriyle amansız mücadelemizi sürdürürken, bir yandan da dünyaya parmak ısırtacak projeleri milletimizin geleceği için yapıyoruz. 

PKK terör örgütü, bugünlerde AK Parti teşkilatlarına yöneldi. Evelsi gün (VAN) Özalp İlçe Başkan Yardımcımız evinde hanımı ve çocuklarının gözleri önünde hunharca katledildi, şehit edildi. Dün gece (Diyarbakır) Dicle İlçe Başkanımız kendi işyerinde alçakça öldürüldü. Hainler şunu bilmeli; AK Parti sizin yaptıklarınıza pabuç bırakacak değildir. Türkiye'yi bütün terör örgütlerinden temizlemek için hükümetimiz tüm kararlılığıyla olayların üzerine gidecek.

Sizin tehditleriniz bu millete sökmez. Bu millet tarihinde esaret görmedi, size mi pabuç bırakacak. Türkiye bölgede etrafında yaşanan istikrarsızlıklara karşı istikrar adası olmaya devam ediyor. Vatandaşlarımız yurdun her köşesinde güvenlik endişesi yaşamayacağı günlere kadar bu operasyonlar devam edecek.

"KURULU KAPASİTE İKİ KATINA ÇIKTI"

Enerji alanında AK Parti hükümeti, bütün alanlarda olduğu gibi, çok büyük hamleler gerçekleştirdik. Son 10 yılda kurulu kapasitemizi tam iki katına çıkardık. Enerji ihtiyacının en fazla olduğu ülkelerin başında Türkiye geliyor. Enerji alanında en fazla yatırım yapan ülke Türkiye. Türkiye bu konuda çok stratejik konumda yer alıyor. Türkiye enerji üreten bir ülke değil ama tüketen ve üreten ülkeler arasında vasıta görevi gören bir ülkedir. Bu tedarikçi olmak kadar ülkeyi stratejik konuma getiriyor.

"UYGULAMADA HATALAR OLABİLİR"

Bir yandan yatırımlar devam ederken, bir yandan yatırımlar devam ediyor. FETÖ ile mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Bu kadar büyük bir operasyonda, bu kadar kapsamlı bir mücadelede ufak tefek yanlışlar olabilir. Kılı kırk yaracağız. Yaşla kurunun bir arada yanmasını önleyeceğiz. İntikam duygusuyla iş yapmayacağız. Bunu baştan söyledik. Buna rağmen uygulamada hatalar olabilir. Bizim tek bir hata ve yanlışa tahammülümüz olamaz. Bunun bilinmesini istiyorum. Bir tek vatandaşımızın bile mağdur edilmesine asla rıza gösteremeyiz. İtirazlar objektif bir şekilde değerlendirecek ve karara bağlanacak. Varsa mağduriyetler giderilecek. 

"ANA MUHALEFET PARTİSİ DİKKATLİ OLMALI"

Ancak tuzaklara karşı dikkatli olmamız gerekiyor. Mağdur edebiyatının tehlikeyi gölgelemesine izin vermeyelim. Bugünlerde Ana Muhalefet Partisi özellikle dikkatli olması gerekiyor. Ülkemizin 15 Temmuz'da atlattığı badireyi es geçmeye başladılar. Sabah akşam, mağduriyet üzerinden kafa karıştırmaya devam ediyorlar. 15 Temmuz'un asıl mağduru şehitlerimizin aileleri, gazilerimiz; istiklali, istikbali, bayrağı tehdit edilen 79 milyon vatan evladıdır. Sabah akşam mağduriyet üzerinden kafa karıştırmaya devam ediyorlar.

"CHP'NİN FETÖ KONUSUNDA FATURASI ŞİŞKİN"

15 Temmuz'un asıl mağduru şehit aileleri, gazilerdir. Cumhuriyet Halk Partisi 17-25 Aralık sonrası FETÖ'ye destek vererek zaten büyük bir yanlış yapmıştır. İzmir'de aday olduğum yerel seçimler sırasında o ablalar CHP için nasıl kampanya yaptı buna şahidim. FETÖ konusunda ana muhalefet partisinin faturası çok şişkin. Mağdur edebiyatı yapacağına Yenikapı ruhuna sahip çıkması gerekir. Zaman mağdur edebiyatı yapma zamanı değildir.

"AK PARTİ İÇİNDE TERÖRİST BARINDIRMAZ"

Kendilerini hesaba çekemeyenler AK Parti'yi  sorgulayarak sözde bulanık suda balık avlamaya çalışıyorlar. Partimin tüm yöneticilerine, vatandaşlarımıza gönül diliyle sesleniyorum; AK Parti içinde hiçbir hain ve terörist barındırmaz. FETÖ ile AK Parti mücadele ediyorken onların avukatlığını yapıyorlardı. Biz AK Parti içinde aynı mücadeleyi verdik, veriyoruz. Kimse FETÖ'nün değirmenine su taşıyan duruma düşmesin. Önceliğimiz her zaman suçlulardan bunun hesabını sormaktır. Bu ihanet odaklarını söküp atmaktır.

"269 CANLI BOMBA ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

Terör örgütünün kırsal alandaki faaliyeti sınırlandırıldı. Alınan tedbirler sonucu bu yıl içinde birçok eylem girişimini önledik. Bugüne kadar canlı bomba eylemi yapmaya çalışan 269 eylemciyi etkisiz hale getirdik. Örgüte katılımlarda bu yol çok büyük oranda azalma var.  Bu sebepten dolayı terör örgütü tonlarca patlayıcı kullanarak intihar eylemlerine girişiyor. Askerlerimizi ve sivil vatandaşlarımızı şehit ediyorlar. En son Şemdinli'de 5 ton patlayıcıyla dalarak kendini patlatan teröristler askerlerimizin ve sivillerimizi şehit ettiler. Yaralılarımız var, hastanede tedavi görüyor. Bölge halkını korkutmaya devam ediyorlar. Bölge halkı bu hainlerin planlarını her zaman bozdu bozmaya da devam edecek. Çukur siyaseti, özerklik zırvaları bölge halkımızın korucuların başarılı çalışmaları ile ortadan kaldırıldı. 

"TERÖR ÖRGÜTÜ YENİ BİR DÖNEME GİRDİ"

AK Parti yöneticilerine yönelik saldırılarla terör örgütünün yeni bir döneme girdiğini görüyoruz. Bunu bir süredir dillendiriyorlardı. Özellikle AK Parti teşkilatlarına yönelik intihar saldırıları ve suikastların artırılması yönünde örgüt yöneticilerinin talimatları vardı. Belli ki bu talimatlar uygulanmaya geçirilmeye çalışılıyor. AK Parti olarak her birimiz gerektiğinde canımızı bu ülke için feda etmeye hazırız. Bu uğurda ölmek bizim için şereflerin en büyüğüdür.

"FIRAT'IN DOĞUSU İÇİN DE GEREĞİNİ YAPARIZ"

DAEŞ ile mücadelemizi aralıksız sürdüreceğiz. Kimse bizden geri adım atmamızı beklemesin. Boşa harcayacak zamanımız yok. Türkiye için yerine getirmemiz gereken önemli görevlerimiz var. Türkiye içinde olduğu gibi sınırötesinde de terörle mücadelemiz devam ediyor. Fırat Kalkanı operasyonu devam ediyor. DAEŞ Türkiye'yi hedef alarak kendisine alan açmaya çalışıyor. Şu an itibariyle bin kilometrekarelik bir alanda güvenliği sağladık. Terör örgütü üyelerinin sızarak ülkemizde intihar eylemleri yapmasının da önüne geçtik. Fırat'ın batısı diyoruz ama, eğer terör eylemleri Fırat'ın doğusunda da devam ederse orası için de gereğini yapırız.

Kimse Kürtlere operasyon yapılıyor safsatasını bize anlatmasın. Kobani'de 200 bin Kürt kardeşimize sınırlarını açan Türkiye'dir. Irak ile Suriye ile ne gönül bağı ne de fiziki bağı olmayan ülkeler orada cirit atarken güvenliğimizi sağlamak için oradaki faaliyetimize laf edenler abesle iştigal ediyorlar. Ülke güvenliğimizi milletimizin can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak girişimlere izin vermeyeceğiz. Musul'da planlanan operasyonların DAEŞ'in Musul'dan çıkarılmasıyla sınırlı olması gerektiğini dostlarımıza anlattı. Siz orada demografik yapıyı değiştirmeye kalkarsanız, büyük bir mezhep savaşının da ateşini fitillemiş olursunuz. Başika'da bulunma nedenimiz budur. 

CLINTON'IN AÇIKLAMASINA ELEŞTİRİ

Maalesef ABD'de seçim kampanyası var, seçimlere az kaldı. Sayın Clinton TV'de çıktı, seçilirse açıkça Kürtleri terör örgütlerini silah dağıtarak destekleyeceğini söyledi. Bu ne anlama geliyor. ABD ve NATO müttefikimiz değil mi? Silahla desteklemek ne demek oluyor? Uzun süreden beri PKK'nın uzantıları YPG ve PYD'ye destek vererek DAEŞ ile mücadele ediyor. Bu ne kadar ahlakidir? Bu açıklamasıyla bu konudaki endişelerimizin ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmıştır. Ama bizim, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için kimsenin icazetine ihtiyacımız yoktur.

"15 TEMMUZ'UN TATİL OLMASI İÇİN TEKLİF VERECEĞİZ"

AK Parti, 15 Temmuz'un 'Demokrasi ve Şehitler Günü' olarak resmi tatil yapılması konusunda kanun teklifi verecek. Diğer partileri de bu teklifimize katılmaya davet ediyoruz." 

Sayfa Yükleniyor...