'Terörden zarar görünce istihbarat paylaştılar'

Uluslararası İstihbarat Sempozyumu’na katılan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 'Bölücü terör örgütüyle istihbaratı Avrupa ülkeleri uzun süre bizimle paylaşmadı. Ne zaman terör kendilerine de zarar verdi, o zaman paylaşmaya başladılar.' diye konuştu.

Anadolu Ajansı 25.09.2010 - 23:43

'Terörden zarar görünce istihbarat paylaştılar'

Polis Akademisi Başkanlığı'nca, Polis Eğitim ve Kongre Merkezinde düzenlenen ''Uluslararası İstihbarat Sempozyumu''nda konuşan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, sempozyumun kolay konuşulmayan bir konuyla ilgili olduğunu belirterek, ''Gizlilik içinde yürütülen çalışmalar gibi görünen bir konunun, daha açık bir şekilde tartışılması çok güzel bir şey, Türkiye için sevinilecek bir konu. Türkiye'de bu toplantının yapılıyor olması ayrı bir değer'' dedi.

Atalay, istihbaratın hukuk kuralları içinde olması gerektiğini vurgulayarak, demokrasi ve istihbaratın, hukuk ve istihbaratın zıt kutuplarda olmadığını, aksine birbirleri için gerekli olduğunu söyledi. Atalay, ''İstihbarat ve demokrasi ilişkisi negatif değil, pozitiftir'' dedi.

İstihbaratın, insanların özel hayatına müdahale eder duruma getirilmemesi gerektiğini vurgulayan Atalay, istihbaratın hukuka uygun, demokratik kurallar içerisinde, insanı koruyarak yapılmasının önemine işaret etti.

Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Hem içerde hem de dışarda istihbarat alanında işbirliği, aşılamayan bir konu. İnsanlar istihbarat alanında kolay bilgi paylaşmazlar. Uluslararası istihbarat paylaşımı ise daha zordur. Sınır aşan suçların hepsinde daha fazla istihbarat paylaşımına ihtiyaç var. Ülkeler arası işbirliği olmadan terörle mücadele edemezsiniz. Terörle hiçbir ülke yalnız başına mücadele edemez. Bölücü terör örgütüyle istihbaratı Avrupa ülkeleri uzun süre bizimle paylaşmadı. Ne zaman terör kendilerine de zarar verdi, o zaman paylaşmaya başladılar.''

Kişilerin dinlenmesinin, telefon dinlenmesinin sadece yargı kararıyla olacağını ifade eden Atalay, ''Yargı kararı dışında bunu yapan olursa cezası çok ağırdır. Her şeyin kaydı yargı kararı dosyasında olacak. Başka bir uygulama katiyen olamaz. Yanlış bir uygulama varsa mutlaka bunun hesabını verir. İstihbarat, devletin topluma müdahalesi olarak kurgulanamaz. Aksine istihbarat, toplumun demokratik gücünün artması için bir çalışmadır'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...