Teröristin eşi Akçakale'de sinyal verdi

Fransa'da markete baskın yapan Amady Coulibaly'in imam nikahlı eşi Hayat Boumeddiene’nin İstanbul'da Türk istihbaratının dikkatini çektiği öğrenildi. Hayat'ın telefonu son olarak, 8 Ocak'ta Urfa'nın Akçakale ilçesinde sinyal verdi ve kapandı. Dışişleri Bakanı Mevlütoğlu, "8 Ocak'ta Suriye'ye geçti" dedi.

NTV Haber 12.01.2015 - 13:19

Teröristin eşi Akçakale'de sinyal verdi

Fransız polisinin market baskınından kaçarak kurtulduğunu iddia ettiği Hayat Boumeddiene’nin, 2 Ocak’ta Türkiye’ye giriş yaptığı ortaya çıktı.

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, Hayat Boumeddiene’nin ismi gazetelere yansıyınca, MİT devreye girdi. Ve kadının, saldırılar olmadan önce 2 Ocak’ta Türkiye’ye giriş yaparken şüpheli hareketleri nedeniyle takibe alındığı ortaya çıktı.

Hayat Boumeddiene ve sevgilisi olduğu ileri sürülen Amedy Coulibaly

Hayat Boumeddiene ve sevgilisi olduğu ileri sürülen Amedy Coulibaly

MİT tarafından adım adım takip edilen kadının, Kadıköy’deki Bade Otel’de iki gece kaldığı kaydedildi.

Bade Otel

Bade Otel

Dışişleri Bakanı Mevlütoğlu, Amedy Coulibaly'nin eşi Hayat Boumedienne'nin 2 Ocak'ta Madrid üzerinden Türkiye'ye geldiğinin, Kadıköy'de bir otelde kaldığının ve 8 Ocak'ta Suriye'ye geçtiğinin tespit edildiğini söyledi. Mevlütoğlu, Hayat Boumedienne hakkındaki bilgiler elde edilir edilmez, henüz Fransa makamları sormadan bunları kendilerine ilettiklerini de belirtti.  

"İSTİHBARATIN DİKKATİNİ ÇEKTİ"

Habertürk'te yar alan haberde ise  Hayat Boemeddienne’nin İstanbul’da Türk istihbaratının dikkatini çektiği ancak  Fransız istihbaratından gelen herhangi bir rapor olmaması nedeniyle takibin sonlandırıldığı belirtiliyor. Hayat’ın cep telefonu son olarak Urfa’nın Akçakale ilçesinde sinyal verdi ve sonra kapandı.  


Türk istihbaratının tespitine göre Hayat Boumeddienne 2 Ocak’ta PC538 sefer sayılı Madrid-İstanbul uçağı ile İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’na geldi. Beraberinde ise Mehdi Sabry Belhoucıne (23) adlı Fransız vatandaşı vardı.

Fotoğraf: Habertürk gazetesi

Fotoğraf: Habertürk gazetesi

Yabancı savaşçıların Suriye ve Irak’a geçişlerinin önlenmesi için havaalanları ve gümrük kapılarında kurulan Risk Analiz Merkezi görevlileri, Boumeddienne ve Belhoucıne’in hareketlerinden şüphelendi. MİT tarafından takibe alınan ikili Kadıköy’de bir otelde konakladı ve 3 Ocak’ta otelden ayrıldı. Haklarında Fransa istihbaratı tarafından paylaşılan herhangi bir bilgi bulunmayan ikili İstanbul’da turist gibi dolaştı, 3’üncü bir kişi ile herhangi bir temasları olmadı. Bunun üzerine MİT şüphe duyduğu ikilinin takibini bıraktı. Şüpheliler 9 Ocak tarihli Madrid’e dönüş biletlerini kullanmadı. 

Paris’teki terör saldırılarının ardından medyadaki haberlerden hareketle Emniyet Genel Müdürlüğü inceleme başlattı. MİT, Boumeddienne ve Belhoucıne ile ilgili takibin detaylarını Fransız istihbaratına aktardı. Telefonu takibe alınan Hayat’ın 4 Ocak’ta Şanlıurfa’ya geçtiği belirlendi.

Telefondan son sinyal ise 8 Ocak’ta Akçakale baz istasyonundan alındı. MİT, Türkiye’ye girişlerinde çekilen fotoğraflarını Fransız istihbaratına gönderdiği ikilinin Suriye’ye yasa dışı yollarla geçmiş olabileceği değerlendirmesinde bulundu. Boumeddienne ve Belhoucıne’in sınırı geçerek IŞİD kontrolündeki Resulayn kasabasına gittikleri tahmin ediliyor.

Gazetenin haberinde, Boumeddiene’nin AB istihbarat ağı içinde 'arananlar listesinde' yer almasına rağmen açık kimliği ve pasaportunu kullanarak Madrid Havalimanı'ndan direkt olarak İstanbul’a uçuşuna izin verilmesinin, Ankara’nın tepkisini çektiği de kaydedildi.

Ayrıca Türk güvenlik yetkililerinin, Boumeddiene’nin gelişine göz yumulmasına ve sonrasında da ısrarla istenmesine rağmen bilgi paylaşımı yapmamasından rahatsız olduğunun öğrenildiği belirtildi.

İNGİLTERE BAĞLANTISI

Öte yandan İngiliz basını, İngiltere’den terör suçlamaları nedeniyle ABD’ye iade edilen ve geçtiğimiz gün ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ‘kancalı imam’ lakaplı Ebu Hamza el Masri’yle Paris saldırganları arasındaki bağlantıyı gösteren yeni fotoğraflar yayınladı. Daily Mail gazetesi, Ebu Hamza’nın El Kaide için üye toplayan yardımcısı Cemal Bigal’le Şerif Kouachi ve Amedi Coulibaly’nin farkıl zamanlarda farklı yerlerde çekilen fotoğraflarını yayınladı. 50 yaşındaki Bigal, halen terör suçundan Fransa’da hapiste bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...