İstanbul Teknik Üniversitesi ve yerli firmalar, yerli üretim insansız hava helikopteri yaptı.

2002 yılından bu yana Devlet Planlama Teşkilatı ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında üretilen 'ARIKOPTER', 2 saat havada kalabilecek ve 200 kilometre mesafe kat edebilecek.

Özellikle sınır güvenliği, mayın taraması, keşif gözetleme gibi görevler için uygun olduğu belirtilen helikopterin en önemli özelliği havada sabit kalabilmesi.

Sabah gazetesindeki haberde, 'ARIKOPTER'le ilgili bilgi veren İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı ve ROTAM Proje Yürütücü Yardımcısı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, projeye İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin'in yönlendirmesiyle başladıklarını söyledi.

Aslan, "Birinci prototipi 2 yıl test ettik... Diğer insansız hava araçları kalkmak ve inmek için özel bir piste ihtiyaç duyuyor. Helikopterin böyle bir zorunluluğu yok. Bu çok büyük bir esneklik. Coğrafyanın yeterince bilinmesi halinde sisli ve bulutlu havalar sorun değil. Gece görüş kamerası kullanırsanız gece görmeniz mümkün. Basın ve polis tarafından da kullanılabilir.

Toplam kalkış kütlesi 90 taşıma kapasitesi 25 kilo, uzunluğu 4 yüksekliği 1 metre. Deniz seviyesinde uçuş tavanı 3 bin metre. Kapsamlı bir gece gündüz termal kamerayı alabiliyor. Bunun daha yeteneklisini, daha fazla yük taşıyanını, daha uzun uçanını, daha yüksekte uçanını da tasarlayabiliriz, yapabiliriz" dedi.

'TÜRKİYE MOTOR ÜRETECEK'
Projeyi, test uçuşlarının ardından ilgililere teslim edeceklerini ifade eden Aslan, "Bir sonraki daha da iyi olacak. Dünyada, bu alanda üretim yapan çok sayıda ülke yok. Şu an motor yapamıyoruz ama Türkiye'de motor tasarım ve üretim projeleri de başladı. 5 yıla kadar Türkiye kendi turbo jet motorunu üretecek. İTÜ'de bu projenin partneri" diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Muhammed Şahin de 4 yıldır ürün odaklı Ar-Ge faaliyetleri yürüttüklerini belirterek, "Yakında havalanacak olan insansız helikopterimiz bu projelerimizden bir tanesi" dedi.