Tertemiz alnımı lekeli dudaklarına sürdürmem

Başbakan Erdoğan, İsrail'e yönelik politikalarını eleştiren muhalefete sert tepki gösterdi.

10.09.2011 - 14:26

Başbakan Tayyip Erdoğan ile CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki İsrail polemiği sürüyor.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nu İsrail'in avukatlığını yapmakla suçladı: "Sana mı kaldı bu iş? Bırak orada zaten Türkiye'ye vurmak isteyen var. Sen de mi aynı şeyi yapıyorsun? Onun avukatlığını yaptığın zaman oylarını arttacağını mı zannediyorsun veya sana onun bir güç katacağını mı zannediyorsun?''

Muhalefeti AK Parti'yi eleştirmek için Türkiye'nin birlik ve düzenine zarar vermekle suçlayan Başbakan, bu yaklaşımın Türkiye'nin itibarına zarar verdiğini söyledi.

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Gemiyi, hücum botlarımızı vesairemizi Gazze'ye götürürse alnından öperim' sözlerine "Kusura bakma ben bu tertemiz alnımı, senin o lekeli dudaklarına sürdürmem. Buna ihtiyacımız yok, biz yaptığımız işi niçin yaptığımızı biliriz'' diye yanıt verdi.

Ortadoğu ülkelerindeki değişimi hatırlatan Erdoğan şöyle konuştu: "Yarın Tunus ve Libya'ya yola çıkacağız. Bugün Mısır'da binlerce kişi İsrail'i protesto ediyor. Bunun altında bir uyanış var. Otokratik düzenlerden demokraiye bir dönüş var. Bu bölgede er ya da geç hak tesis olacak. Ama bunların halkın iradesine saygısı yok."

İsrail ile gerilimin hat safhaya çıkmasına neden olan Mavi Marmara saldısına da değinen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Gazze'ye insani yardım götürüyor. Ama üzerlerine ateş ediliyor. 9 kişi hayatını kaybetti. Üzerlerinden 35 tane kurşun çıktı. Bir tanesi bizim Furkan'ımız. Üzerinden beş tane kurşun çıktı. Bir tanesi de çok çok yakın bir mesafeden, neredeyse iki kaşının arasında.

Ben bunu Obama'ya sordum, 'Türk olduğu için mi kendi vatandaşınıza sahip çıkmıyorsunuz' cevap veremedi."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...