Tesettür fuarına katılım iki katına çıktı

İlki 65 firmanın katılımıyla geçen yıl düzenlenen Tesettür Moda Fuarı'na bu yıl katılacak firma sayısı 120'ye ulaştı.

Anadolu Ajansı 31.03.2010 - 10:53

Tesettür fuarına katılım iki katına çıktı

İstanbul Fuar Merkezi'nde 8-11 Nisan 2010 tarihleri arasında düzenlenecek 2. Tesettür Moda Fuarı'na, tesettür giyim, tesettür nişanlık ve gelinlik, eşarp, bone, türban, tesettür hamile kıyafetleri, kaftan, tesettür mayo, ferace, çanta ve takı üreticileri katılacak.        

Demos Fuarcılık Genel Müdürü Hüseyin Arslan, fuarın, ülkenin tekstil ihracatına yeni bir açılım getirmesini beklediklerini söyledi.        

2009'da düzenlenen ilk fuarda 65 firma yer alırken 2. Tesettür Moda Fuarı'na katılacak firma sayısının ikiye katlanarak 120'yi bulduğunu bildiren Arslan, şunları kaydetti:       

FUAR ALANI YÜZDE 300 BÜYÜDÜ
''Bu pazar Türk tekstil sektörüne yeni bir ihracat kapısı aralayacak. Bu alan ihracat için yeni bir açılım olarak görülmeye başlandı. Dünyada yaklaşık 1.5 milyar Müslüman'ın yaşadığı düşünülürse pazarın büyüklüğü tahmin edilebilir. Müslüman nüfusunun 250 milyonunun İslami şartlara göre giyindiğini düşünürsek Türk tekstil pazarından yaklaşık 10 kat daha büyük bir pazar olduğu görülecektir. Bu fuar, dünyanın her tarafından alıcı ve satıcıyı buluşturmayı amaçlıyor. Fuar alanımız bu yıl yaklaşık yüzde 300 büyüdü. Geçen yıl bir salonda düzenlendiğimiz fuarı ilgiden dolayı bu yıl üç salona yaydık.''        

Fuara, tesettür giyim, tesettür nişanlık ve gelinlik, eşarp, bone, türban, tesettür hamile kıyafetleri, kaftan, tesettür mayo, ferace, çanta, takı ve yazma üreticilerinin katılacağını bildiren Arslan, fuarda ayrıca tesettür stilistleri ile umre-hac organizasyon firmalarının da yer alacağını söyledi.        

3 BİN YABANCI, 12 BİN YERLİ ZİYARETÇİ
Fuarın, yurt dışı tanıtım çalışmalarıyla 3 bin yabancı profesyonel ziyaretçiyi ve yurt içi tanıtım çalışmalarıyla da 12 bin yerli ziyaretçiyi ağırlayacağını bildirdi.        

Arslan, fuara katılacak yerli üreticilerin ciddi ihracat bağlantıları yapacağı etkinlikte, gelecek profesyonel ziyaretçilerin, son trend sezon ürünlerini seçme imkanı bulacaklarını kaydetti.         Katılımcı firmalar ve modacıların yeni sezon kreasyonlarını, stantların yanı sıra defileler ile de tanıtma imkanı bulacaklarını ifade eden Arslan, tasarımcılar ve firmaların şal, eşarp, pardösü ve manto tasarımlarıyla yarışmalara katılabileceklerini belirtti.        

Arslan, tesettür kıyafetlerin yanı sıra konsepte uygun olan pantolondan gelinliğe, gece kıyafetlerine ve çocuk kıyafetlerine kadar her türlü ürünün sergileneceği fuarın, yurt dışı tanıtımlarının, İran, Suriye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Libya, Fas, Türk cumhuriyetleri, Lübnan, Mısır, Ürdün, Malezya, Endonezya, ABD, Fransa, Kanada ve Almanya'da yapıldığını bildirdi.
       
HAŞEMA DEFİLESİ
Bu yıl fuar etkinlikleri kapsamında bir de mayo defilesi yapılacağını ve muhafazakar kesimin denizde ve havuzda tercih ettiği tesettür mayosunu 'haşema' ile markalaştıran Haşema Tekstil ve Mayoks gibi diğer firmaların da fuara katılacağını anlatan Arslan, fuarda 6-7 bin yerli ziyaretçi ile 3 bin yabancı ziyaretçi beklediklerini söyledi.        

Aralarında, Suriye, Hindistan, Malezya, Ürdün, İngiltere, Almanya, İran, Lübnan ve Irak'ın yer aldığı 20 ülkeden firmanın fuarda yer alacağına işaret eden Arslan, yabancı basın ajanslarının da fuara yoğun ilgi gösterdiklerini ve bu durumdan Türkiye adına memnuniyet duyduklarını sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...