TESKOMB: Taşkınlıklar sabrımızı tüketti

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Birliği, (TESKOMB) Gezi Parkı olaylarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Galatasaray Meydanı'nda toplanan yaklaşık 50 kişilik grup adına konuşan başkan Abdülkadir Akgül, olaylarda en ağır kayba uğrayan tarafın Beyoğlu esnafı olduğunu söyledi.

15.07.2013 - 15:53

TESKOMB: Taşkınlıklar sabrımızı tüketti

TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’nin (TESKOMB), Galatasaray Meydanı’nda yaptığı "Gezi parkı eylemlerinin esnafa yansımaları" başlıklı açıklama sırasında mini cooper’lı polisler önlem aldı. Açıklama sonrasında çevredekilerden "Sadece eylemcilere mi çağrı yapıyorsunuz, polise de bir çağrınız yok mu?" tepkisi geldi.

AKGÜL: MEYDANLARA HAYAT VEREN ESNAFLARDIR
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Gezi Parkı eylemlerinin esnaflara yansımasına ilişkin Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan TESKOMB Genel Başkanı Kadir Akgül, Türkiye’nin demokratikleşme sürecine en güçlü katkıyı sağlayanlardan olduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Huzur ve barışın yolu, ekonomik büyümeden geçer der, sürekli çalışır ve üretir, kar-zarar demeden istihdama yönelik önem verir, iş ve aş sağladığımız her fert için gururlanırız. Ama ne yazık ki, son olayların esas mağdurları bizleriz. Kent meydanlarının sahipleri kentliler, kasabalılar, köylüler, bütün bir ülke dahası tüm dünyadır. Taksim, Kızılay, Konak gibi meydanlarımız Türkiye’nin ana değerleridir. Bu meydanlara hayat verenler de esnaflardır" dedi.

'TAŞKINLIKLAR SABRIMIZI TÜKETMEKTEDİR'
Kadir Akgül, demokratik yasa ve kurallar çerçevesinde her ferdin kendini ifade etme hakkına ve özgürlüğüne sonuna kadar saygılı olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

"'Gezi Parkı Gösterileri’ olarak adlandırılan eylemler sırasında uğradığımız bütün haksızlıklara, fiziki saldırılara, kapı ve pencerelerimizin kırılmasına rağmen sükunetimizi koruduk. Yaralanan, hayatını kaybeden her bir can, yüreğimizi binlerce kez dağladı. Türkiye’nin pek çok kent meydanının çevresinde ticaret sekteye uğradı. Gösteriler nedeniyle en ağır kayıpları esnaf ve sanatkarlar veriyor. Özellikle yaz dönemi gelir beklentilerimizin hepsi boşa çıktı. Yerli ve yabancı turistler semtimize uğramaz oldu. Ürünlerimiz tezgahta çürüyor, mallarımız stoklarda bekliyor. Müşterilerimiz kaçıyor. Sonuç olarak, her gün bambaşka bir gerekçeyle düzenlenen, artık amacını ve hedefini anlamadığımız işyerlerimizin bahçesinde, hatta içinde yapılan gösteriler, taşkınlıklar sabrımızı tüketmektedir. TESKOMB üyesi 1 milyon 500 bin esnaf ve sanatkar olarak ’esnaflar mağdur olmasın, sokaklarımız, caddelerimiz eski huzuruna kavuşsun, esnafın yüzü gülsün, esenliğimiz yerine gelsin. İlgililer sesimizi duysun’ istiyoruz."

MİNİ COOPER’LI ÖNLEM
Akgül, açıklamadan sonra yöneltilen soruları yanıtsız bırakırken, yapılan açıklamaya çevredeki vatandaşlardan da tepki geldi. Bir vatandaş, "Sadece eylemcilere mi çağrı yapıyorsunuz, polise de bir çağrınız yok mu?" derken, bir başkası da, "Tahrik ediyorsunuz, saldırı olmazsa vatandaş hiç kimseye zarar vermez. Tek yönlü basın toplantısı olmaz. Esnaf kan ağlıyor, çünkü ekonomik kriz var" diyerek, tepki gösterdi. Akgül ve beraberindekiler daha sonra araçlarına binerek, ayrıldı. Bu arada basın açıklamalarında TOMA ve çevik kuvvet ekiplerince alınan önlemin bugün alınmadığı gözlendi. Açıklama sırasında mini cooper’lı asayiş polisleri görev yaptı.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...