Test var ama herkese yok!

Sağlık Bakanlığı, hastalığı hafif geçen vatandaşların hastanelerde domuz gribi testi yaptırmasına gerek olmadığını açıkladı. Yeterli sayıda kit olduğu da vurgulandı.

NTV Haber 28.10.2009 - 19:32

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, domuz gribiyle ilgili son bilgileri NTV yayınında duyurdu.


Buzgan, ellerinde ilaç tedavisi verilmesi gereken hastalara yetecek kadar antiviral ilaç bulunduğunu, aşılamaya 2 Kasım Pazartesi günü başlanacağını, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da ayını gün aşı olacağını, 2 milyon dozluk ikinci parti aşıların da bir hafta içinde Türkiye'ye geleceğini açıkladı.

"TEST YAPILMASINA GEREK YOK"
Müsteşar Yardımcısı Buzgan, “Artık hasta mıyım değil miyim diye laboratuvar testi yaptırılmasına gerek yok. Önemli olan hastalığı hafif geçenlerin evlerinde istirahat etmeleri. Eğer kişinin acil bir durumu varsa, hastalık ağır geçiyorsa ve risk grubundaysa; yani küçük çocuklar ve kronik hastalığı olanlar, onların sağlık kuruluşuna gitmesini tavsiye ediyoruz.

Sadece hastalığı ağır geçen kişilerin doktora başvurmasını tavsiye eden ve ellerinde test yapmak için yeterli kit bulunmadığı yönündeki haberleri yalanlayan Buzgan, “Kitlerle yetersiz değil, tüm dünyada uygulama böyle. Bu konuda DSÖ'nün de kesin kararı var. Ülkemizde grip benzeri hastalıkların yüzde 99'u H1N1 virüsü çıkıyor” şeklinde konuştu.

"İLAÇ SIKINTISI YOK"
İlaçla tedavi edilmesi gereken hastaları mağdur durumda bırakmayacaklarını dile getiren Buzgan, hastanelerde antiviral ilaç sıkıntısı çekilmediğini de belirterek, “Biz ilacın ve aşının eczanede satışına yasak koymadık. Bakanlık olarak daha önceden stoklarımızı yaptık, yeterli stoğumuz var” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...