Teşvik tekbirleri nedir? Teşrik tekbiri ne zaman başlar?  (Zilhicce ayı 2020)

Zilhicce Ayı 22 Temmuz'da başladı. Ayın dokuzuncu günü Kurban Bayramı arefesi olarak kabul ediliyor.  Arefe gününün sabah namazından itibaren bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakit farz namazında birer defa teşrik tekbiri getirilir. Peki, teşrik tekbiri nedir?

ntv.com.tr 30.07.2020 - 10:57

Teşvik tekbirleri nedir? Teşrik tekbiri ne zaman başlar?  (Zilhicce ayı 2020)

Zilhicce ayı, İslam aleminin takip ettiği dini dönemler arasında yer alıyor. Sekizinci günü terviye, dokuzuncu günü arefe olarak bilinen bu gün, içerisinde Kurban Bayramını da barındırıyor. 

2020 ZİLHİCCE AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Zilhicce ayı 22 Temmuz’da başlayacak ve 3 Ağustos’a kadar devam edecek. Zilhicce ayının ilk dokuz gününde oruç tutuluyor. Zilhicce ayının 10. günü Kurban Bayramı’nın ilk gününe denk geliyor.

TERVİYE GÜNÜ NEDİR?

Yevm-i Terviye (Terviye günü): Zilhicce'nin sekizinci günüdür. Hacıların, bu gün sabah namazını Mekke'de kılıp güneş doğduktan sonra Mina'ya çıkmaları ve geceyi Mina'da geçirmeleri sünnettir.

Terviye "suya kandırmak" veya "gördüğü rüyâ üzerinde düşünmek" demektir.

Mina'da su olmadığından, hacılar kendilerini ve hayvanlarını iyice suya kandırdıktan sonra Mekke'den çıktıkları veya Hz. İbrahim gördüğü rüya üzerinde bugün düşündüğü için, bu güne "Terviye günü" denir.

TEŞRİK TEDBİRLERİ NEDİR? NE ZAMAN BAŞLAR?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı bilgilere göre;

“Teşrik” Arap dilinde etleri doğrayıp kurutmak demektir. Vaktiyle bayramın birinci günü kesilen kurbanların etleri, bayramın 2., 3. ve 4. günlerinde güneşte kurumaya bırakılırdı.

Bu sebeple bu üç güne et kurutma günleri anlamında “eyyam-ı teşrik / teşrik günleri” denilmiştir. “Tekbir” ise Allah'ı ululamak, yüceltmek demektir.

Kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın 4. gününe ikindi namazına kadar ikindi namazı dahil farz namazlardan sonra toplam 23 defa “Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi'l-hamd” cümlesini söylemeye “teşrik tekbiri” denir. 

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı arefesi 30 Temmuz 2020 olarak görünüyor. Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma günü başlayacak ve 3 Ağustos Pazartesi günü sona erecek.

30 Temmuz - Kurban Bayramı Arefesi

31 Temmuz - Kurban Bayramı ilk günü

3 Ağustos - Kurban Bayramı son günü

AYASOFYA'DA İLK NAMAZ HAZIRLIĞI

Sayfa Yükleniyor...