CHP'li Bülent Tezcan'dan uğradığı silahlı saldırıya ilişkin açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, 29 Ekim'de uğradığı silahlı saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, "Tetikçilerle meşgul değiliz, başka planlayıcılar olduğuna inanıyorum" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.11.2016 - 16:21 | Son Güncelleme : 02.11.2016 - 16:28

CHP'li Bülent Tezcan'dan uğradığı silahlı saldırıya ilişkin açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Aydın'da uğradığı silahlı saldırıya ilişkin, "Adli merciler mutlaka gerekli soruşturmayı yapacaktır. Tetikçilerle meşgul değiliz. Onlar mutlaka fiillerinin cezasını alacaklar ama tetikçilerin arka planında başka planlayıcılar olduğuna inanıyorum" dedi.

Tezcan tedavi gördüğü Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesinden ayrılmadan önce sedyede gazetecilere saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

29 Ekim akşamı "provokatif bir saldırı" ile karşı karşıya kaldığını belirten Tezcan, saldırı sonrası hastanede çok iyi bir tedavi süreci geçirdiğini ifade etti.

Saldırının provakatif amaçlı bir saldırı olduğunu bunu yapanların hukuki çerçevede hesaplarını vereceklerine inandığını dile getiren Tezcan, "Bu saldırı çok açıkça provokasyon amaçlı bir saldırıdır. ’de özellikle çatışmaortamı yaratmak, toplamsal çatışmayı körüklemeyi hedeflemektedirler. Siyaset ekseninde kavga ve çatışma üretmeyi planlayan kirli ellerin başlattığı, düğmeye bastığı bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Adli merciler mutlaka gerekli soruşturmayı yapacaktır. Tetikçilerle meşgul değiliz. Onlar mutlaka fiillerinin cezasını alacaklar ama tetikçilerin arka planında başka planlayıcılar olduğuna inanıyorum. Bunu da yargımız, savcılık ortaya çıkarmalıdır diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Benzer saldırıların daha önce de yaşandığını, böylesi kanlı saldırılardan ne toplumun ne de siyaset kurumunun bir faydasının olmadığını söyleyen Tezcan, "Bu çatışma ortamları sadece ve sadece Türkiye’yi destabilize etmek isteyen belirli güçlerin işlerine yarayacak ortamlardır. Bana yapılan bu saldırı sadece CHP’ye dönük bir saldırı değildir. Bu saldırının arka planındaki Türkiye’nin geçmiş siyasi ilişkilerinin nerede olduğunun da bir önemi yoktur" diye konuştu.

"UZLAŞMAYA İHTİYACIMIZ VAR"

Herkesin çok dikkatli olması gerektiğine işaret eden Tezcan, şöyle devam etti:

"Bu tür tetikçileri kullanan gizli eller, sağ ya da solcu olduğuna bakmaksızın kullanılmaya yatkın isimleri bulurlar. Bugün herhangi bir siyasi eğilimde olan birini ya da o eğilimde herhangi bir teması olan birini alıp kışkırtıp bir siyasi suikastte kullanırlar. Yarın farklı bir kesimden provokasyonu kışkırtıp başka bir siyasetçiye yönelebilirler. Bunların amacı 'sağ sol' şeklinde toplumsal çatışma yaratmaktır. Biz buna fırsat vermeyeceğiz. Şu siyasi akımın saldırısıdır dememiz, yapılacak en büyük yanlıştır. Öncelikle bunu herkesin bilmesi lazım. Bu, Türkiye’yi 1980 öncesi çatışma ortamı 1990’lı yılların başındaki çatışma ortamı, bugün terör ve toplu katliamlarla sürüklenen terör ortamının ardından yeni bir siyasi cinayetler ortamına taşınmanın aracıdır."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ı 29 Ekim'de bir restoranda yemek yediği esnada ayağından silahla vurarak yaralayan Alparslan S, Kuşadası ilçesinde yakalanmış, yanındaki arkadaşı F.Y. ise teslim olmuştu. Olaya ilişkin İ.T. de gözaltına alınmıştı.

Siyasetçiler olarak böylesi olumsuz tablolara izin vermeyeceklerini aktaran Tezcan, "Dilimizi dikkatli kullanacağız. Tetikçilerden mutlaka hukuk hesap sorulacak. Biz de ülke, millet ve devlet olarak tetikçilerin arkasındaki o kirli elleri bulacağız. Sağcısı solcusu herkesi hedef seçebilen karanlık kumpanyayla karşı karşıya olduğumuzu düşünüyoruz. Bunların hedeflerine ulaşmasına izin vermeyeceğiz. Bunun için toplamsal uzlaşmaya ihtiyacımız var. Böyle dönemlerde çatışmayı değil uzlaşmayı vurgulayacağız. Kimseyle bir öfkemiz ve kavgamız yoktur. Kimse kendince memleket kurtarma hesabı içinden Türkiye’yi karanlık bir tabloya sürüklemenin misyonu sanmasın" şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN'A TEŞEKKÜR

Hastanede çok iyi bir tedavi süreci geçirdiğini belirten Tezcan, "Sayın İçişleri Bakanımız ilk günden itibaren soruşturmayla yakından ilgilendi. Sayın Genel Başkanımız ziyaretimize geldi ilgilendi. Başından beri süreci takip eden ve geçmiş olsun mesajlarını ileten sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, MHP Genel Başkanına ve diğer siyasi parti başkanlarına teşekkür ediyorum. Ankara’ya dönmem gerekiyor. Ankara’da işlerimiz devam ediyor. Hayat da devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Tezcan'ın açıklaması sırasında eşi Süheyla Tezcan ve doktorlar da yanında yer aldı.

Ambulansla İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na götürülen Tezcan'ın uçakla Ankara'ya gideceği bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...