Teyze yazdı, anne yönetti, kızı oynadı

Altın Portakal'da Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'ndaki filmlerden 'Geriye Kalan', anne, kız kardeşi ve kızını aynı filmde buluşturdu.

Haberler - Anadolu Ajansı 12.10.2011 - 16:38

Teyze yazdı, anne yönetti, kızı oynadı

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'ndaki filmlerden ''Geriye Kalan'' yönetmen Çiğdem Vitrinel, kızkardeşi Şebnem Vitrinel ve Çiğdem Vitrinel'in kızı 7 yaşındaki Nisan Özcan'ı aynı sette buluşturdu.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda, Sevda adlı bir kadının doktor eşi tarafından aldatılması sonucu gelişen olayların anlatıldığı Şebnem Vitrinel'in yazdığı, ''Geriye Kalan'' adlı filmde, Sevda karakterinin kızı Selin'i filmin yönetmeni Çiğdem Vitrinel'in 7 yaşındaki kızı Nisan Özcan canlandırdı.

Filmin yönetmeni Çiğdem Vitrinel, çocuk oyuncularla çalışmanın keyifli olduğunu belirterek, ''Çünkü daha çabuk tepki veriyorlar. Oyun oynamak onların hayatlarının bir parçası olduğu için herhalde... Daha fazla düşünmeden işin içine girerek oynuyorlar'' dedi.

Kızı Nisan'ın filmdeki anne ve babasının hayatını çok korkunç bulduğunu anlatan Vitrinel, neden gergin olduklarını merak ettiğini söyledi. Nisan için bir oyuncu koçuyla da çalıştıklarını ifade eden Vitrinel, kızının başarılı bir performans sergilediğini belirtti.

Filmin senaristlerinden Nisan'ın teyzesi Şebnem Vitrinel ise, senaryoyu ablası Çiğdem Vitrinel ile yazdıklarını, kendisinin de yapımcılığı üstlendiğini bildirdi.

Filmde Nisan dışında Ulaş Kurt'un da çocuk oyuncu olarak yer aldığını belirten Şebnem Vitrinel, filmin konusu ve içeriği nedeniyle uzmanlar tarafından çocuk oyuncuları detaylı bilgilendirmemeleri yönünde uyarıldıklarını kaydetti.

Oyuncu koçu Ümit Çırak'ın iki çocuk oyuncuya sahnelerle ilgili genel bilgiler vermekle yetindiğini anlatan Şebnem Vitrinel, yine uzmanların uyarısını dikkate alarak minik Nisan'a gala gösteriminde filmin izletilmediğini bildirdi.

Minik oyuncudan anneye eleştiriler
Filmin çocuk oyuncusu Nisan Özcan ise, filmin ödül alıp alamayacağı sorusuna, ''Senaryoyu çok bilmiyorum'' diye cevap verdi. Sahnelerden önce koçunun kendisine filmde kullanacağı yüz ifadelerini gösterdiğini belirten Nisan, yapamadığı şeylerden birinin ağlama sahneleri olduğunu dile getirdi.

Annesi Çiğdem Vitrinel'in çekimler sırasında çok fazla tekrar almasından yakınan minik oyuncu, ''Herşeyi yüz kere tekrarlattı'' diye sitem etti.

Filmdeki annesi Sevda'yı, annesi Çiğdem Vitrinel ile kıyaslayan Nisan, filmdeki bir sahneye atıfta bulunarak, ''En azından kendimi koruyamazsam azarlamıyor'' diye espri yaptı.

En çok ''Küçük Prens'' adlı romanın karakteri canlandırmak istediğini anlatan minik Nisan, büyüdüğünde oyuncu değil, bilim insanı ya da arkeolog olmak istediğini dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...