TGF: Seçim öncesi 'naylon gazeteler' türüyor

Türkiye Gazeteciler Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, "Her seçim öncesinde özellikle Anadolu'da, 'Naylon gazete ve gazeteciler' türemekte ve yaptıkları yayınlarla meslek etik ve kurallarını hiçe saymaktadırlar. Tüm siyasi partilerimizi ve adaylarımızı bu konuda uyarıyoruz" denildi.

31.03.2011 - 10:30

TGF: Seçim öncesi 'naylon gazeteler' türüyor

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 33. Başkanlar Konseyi toplantısı Ordu Gazeteciler Cemiyeti'nin ev sahipliğinde 25-27 Mart 2011 tarihlerinde Ordu'da yapıldı.

TGF üyesi 42 meslek örgütü başkanı veya temsilcisinin katıldığı toplantıda alınan kararlar açıklandı.

Federasyon'dan yapılan açıklamada, "Türkiye, 12 Haziran 2011 tarihinde milletvekili seçimlerine gidiyor. Her seçim öncesinde özellikle Anadolu'da, "Naylon gazete ve gazeteciler" türemekte ve yaptıkları yayınlarla meslek etik ve kurallarını hiçe saymaktadırlar. Tüm siyasi partilerimizi ve adaylarımızı bu konuda uyarıyoruz. Seçim dönemlerinde sadece etik olmayan yollardan para kazanmak amacıyla ortaya çıkan; şantaj ve tehdit amaçlı bu tip yayınlara ödün verilmemesini ve etik değerlere saygılı, sürekli, ilkeli ve istikrarlı yayın yapan gazeteler ve gazetecilerimizle bunların aynı kefeye konulmamasını arzu ediyoruz" denildi.

Gazetecilik üzerindeki baskıların giderek yoğunlaştığı belirtilen açıklamada, "Son olarak Nedim Şener ile Ahmet Şık’ın da aralarında bulunduğu bir grup gazeteci daha, önce gözaltına alınmış, ardından çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştır. Bu süreçte tutuklu gazeteci sayısı 70'e ulaşmıştır. Sayının giderek artması, meslek örgütlerimizi ve gazetecileri endişelendirmekte, basın özgürlüğünü de tartışılır hale getirmektedir. Hükümetten isteğimiz, yargının bu tip davalarda hızlı karar vermesinin sağlanması, gazetecilere yönelik suçlamaların daha açık, net ve anlaşılır şekilde ortaya konulması ve Türkiye'nin basın özgürlüğü konusunda imaj kaybının önüne geçilecek söylemlerin bir an önce yasal zeminde yaşama geçirilmesidir. Unutulmamalı ki, özgür medya, bir gün herkese lazım olacaktır" denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...