'The Pacific'ten geçen II. Dünya Savaşı şarkıları

II. Dünya Savaşı döneminin popüler şarkılarından ve tarihi ses kayıtlarından oluşan müzik CD’si CNBC-e dergi ile bu ay herkese hediye.

30.03.2010 - 17:15

'The Pacific'ten geçen II. Dünya Savaşı şarkıları

Steven Spielberg ve Tom Hanks imzalı savaş destanı The Pacific, Nisan’da CNBC-e’de ekrana geliyor. Bu savaş destanı hakkında her şey ise CNBC-e Dergi Nisan sayısında yer alıyor. Dahası II. Dünya Savaşı döneminin popüler şarkılarından ve tarihi ses kayıtlarından oluşan müzik CD’si CNBC-e dergi ile herkese hediye. Edith Piaf’ın La Vie en rose’undan Lale Andersen’in Lili Marleen’ine kadar dönemin en anlamlı şarkıları bu albümde.

İşte o şarkılar:

HAVA SALDIRISI SİRENİ

LILI MARLEEN - LALE ANDERSEN

II. Dünya Savaşı sırasında ün kazanan Alman şarkısı Lili Marleen'in orijinal sözleri 1915'de I. Dünya Savaşında Rus cephesinde savaşan Hans Leip tarafından yazıldı, daha sonra "Nöbetteki Genç Askerlerin Şarkısı (Das Lied eines jungen Soldaten auf der Wacht) olarak yayınlandı. Müziğini Norbert Schultze 1938'de besteledi. Şarkının orijinal ismi 'Lambanın Altındaki Kız'dı fakat daha sonra değişti.

CHURCHILL'İN PARLAMENTO'DAKİ İLK KONUŞMASI

WE'LL MEET AGAIN - VERA LYNN

Vera Lynn'ın 1939'da seslendirdiği şarkı II. Dünya Savaşı'nın simge şarkılarından oldu. stanley Kubrick'in savaş karşıtı klasiği Dr. Strangelove'un soundtrack'inde de yer aldı.

MUSSOLINI'NİN SAVAŞ İLANI

BELLA CIAO - GRUPPO FOLK ITALIANI

II. Dünya Savaşı sırasında, İtalyan partizanların söylediği şarkı İtalya'da Mussolini döneminde anti-faşist, komünist, devrimci, sosyalist grupların marşıdır.

STALIN'İN SAVAŞ DEĞERLENDİRMESİ

KATJUSCHA - LA BANDE MUNGO CASS

Adını II. Dünya Savaşı'nda üretilen Sovyet silahından alan Katjuscha, en ünlü savaş marşlarından biridir. Şarkının bir kadına yazıldığı da iddia edilir.

BBC RADYOSUNDAKİ HİTLER'İN ÖLÜMÜ ANONSU

LA VIE EN ROSE - EDITH PIAF

Efsane şarkıcı Edith Piaf'ın sesiyle hatırlanan ve birçok isim tarafından da yorumlanan 'La Vie En Rose' da II. Dünya Savaşı2nın simge şarkıları arasında yer alıyor.

TEHLİKE GEÇTİ SİRENİ

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...