'Ben bir numara değilim. Ben özgür bir adamım!'

Bir çölde uyanıyorsunuz... Etrafınızda tanıdık hiçbir şey yok. Kim olduğunuzu da bilmiyorsunuz. Silah sesleri duyuyorsunuz ve ne olduğuna bakmaya gidiyorsunuz. Yaşlı bir adam, silahlı adamlardan kaçıyor. Yaşlı adamın yardımına koşup, onu bir mağaraya taşıyorsunuz. Ölmek üzere olan adamın sözleri anlamsız; size 554’e gitmenizi söylüyor ve yığılıyor.

1967’de yayınlanan kült televizyon klasiğinin 2009 uyarlamasında başrolleri Ian McKellen ve Jim Caviezel paylaşıyor.

THE PRISONER’ın Ardındaki Deha: Patrick Mcgoohan
1967 yapımı THE PRISONER’ın yaratıcısı, yapımcısı ve oyuncusu olan Patrick McGoohan, oyunculuk kariyerine sahne amiri olarak çalıştığı Sheffield Repertory Theatre’da bir oyuncu hastalanınca onun rolünü üstlenerek başladı. 1954’te eşcinsel olmakla suçlanan bir rahibin konu edildiği Serious Charge adlı oyunun West End sahnelemesinde Orson Welles’i kendine hayran bırakan oyuncu, Welles’in Moby Dick Rehearsed isimli oyununun kadrosunda yer aldı. 60’lı yıllarda gizli bir ajanı canlandırdığı Danger Man’le Britanya televizyonlarının en sevilen isimlerinden birine dönüşen oyuncu, 67’de dört bölümünü yöneteceği, başrolünü oynayacağı (6 Numara) ve yapımcılığını üstleneceği The Prisoner’ı yarattı. 16 bölümden oluşan yapım kısa sürede kült bir projeye dönüştü. McGoohan’ın dehasının ürünü olan THE PRISONER, pop kültürün günümüze uzanan pek çok alanına ilham verdi. 13 Ocak 2009’da hayata veda eden Patrick McGoohan, en son 2002 yılında gösterime giren Treasure Planet’ta Billy Bones karakterine ses verdi ve ardında 60’ın üzerinde eser bıraktı.

The Prisoner Geri Dönüyor...
Televizyon dünyasına çığır açan The Prisoner yepyeni görsel altyapısı ve oyuncu kadrosuyla ekranlara geri dönüyor. Bu yapımın başrollerini Ian McKellen ve Jim Caviezel üstleniyor. Eski yapımdan pek çok karakter ve ayrıntıyı da yeni The Prisoner’da bulmak mümkün. 6 Numara, onun ezeli düşmanı 2 Numara, Köy, Rover ve unutulmaz “Be seeing you” diyalogları, efsanenin yeni versiyonunda da karşımıza çıkacak. Yeni yapım, yabancılaşma, güç hırsı ve birey hakları gibi konulara günümüz çerçevesinden bakacak.

İLK BÖLÜMDE NELER OLACAK?
İşinden istifa eden bir adam kendini, tekinsiz bir adam olan 2 Numara tarafından idare edilen “Köy” adlı bir yerde kapana kısılmış halde bulur. 2 Numara, ona adının 6 Numara olduğunu söylemekte ve gidecek başka hiçbir yerin olmadığı konusunda ısrar etmektedir.

İlk bölüm bu akşam saat 21.00'de CNBC-e'de.