Thodex'in finans sorumlusu Rana Azap serbest bırakıldı: İşte ifadesi

Kripto para borsası Thodex ile ilgili soruşturmanın kilit isimlerinden olduğu öne sürülen ve gözaltına alınan şirketin finans sorumlusu Rana Azap, ifadesinde müşterinin arz ve talep durumuna göre fiyat belirlendiğini anlattı. Patronu Faruk Fatih Özer'in yurt dışına kaçacağını bilmediğini, kendisinin de mağdur olduğunu, zimmetine para geçirmediğini ve muhasebeci olmasına rağmen banka erişim yetkisi olmadığını belirten Azap, mahkemece serbest bırakıldı. Rana Azap, ''Faruk Bey bana ortak gruptan 'Her şey düzelecek' dedi'' ifadesini de kullandı.

DHA 19.05.2021 - 15:36

Thodex'in finans sorumlusu Rana Azap serbest bırakıldı: İşte ifadesi

Kripto para dolandırıcılığı soruşturmasında kilit önemde olduğu değerlendirilen Thodex şirketinin finanstan sorumlu çalışanı Rana Azap (27) dün gözaltına alınmıştı.

Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na götürülen Rana Azap, burada savcılığa ifade verdi.

SERBEST BIRAKILDI

Savcılık Azap'ı 'Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma' ve 'Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık' suçlarından tutuklama talebiyle Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti. 

Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, Rana Azap'ın üzerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin oluştuğunu ancak suç vasfının ve delil durumunun Azap lehine değişme ihtimali olduğunu belirterek bu aşamada tutuklanmasına ilişkin talebin reddine karar verdi. Şüpheli Rana Azap, yurt dışına çıkış yasağı ve haftada 1 gün imza atma şeklinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İFADELERİ ORTAYA ÇIKTI

Rana Azap savcılık ifadesinde ise, 2016 yılında firari Faruk Fatih Özer’e ait olan yazılım firmasında ön muhasebeci olarak işe başladığını, Özer’in kız kardeşi Serap Özer ile birlikte satış danışmanı olarak çalıştığını, evinin uzak olduğunu, ulaşım sıkıntısı yaşaması üzerine ayrıldığını anlattı.

Bir süre işsiz kaldıktan sonra, 2017-2018 yılları arasında Serap Özer aracılığıyla bu kez Koineks yani Thodex adlı şirkette işe başladığını kaydeden Azap, burada faturaları toparlayıp, ay sonunda müşavire verdiklerini belirtti. Burada da Serap Özer ile birlikte çalıştıklarını ifade eden Rana Azap, müşteri hizmetleri departmanında yazım yanlışı olması halinde düzeltme ile personelin bireysel emeklilik işlemleri ve son bir yıldır kurumlarla gerçekleştirilen yazışmaları kendisinin yaptığını söyledi. 

''MÜŞTERİ TALEBİNE GÖRE FİYAT BELİRLEDİLER''

Genel olarak kripto para ile ilgili teknik bilgisi olmadığını söyleyen Azap, dogecoin isimli coinin fiyatının diğer borsalardan daha uygun olduğunu, buna kendisinin müdahale etme gibi bir durumu bulunmadığını ileri sürdü. Kendisine müşterilerin arz ve talep durumuna göre fiyat  belirlenmesinin söylendiğini belirten Azap, nişanlısının da "Sizin firmada dogecoin uygun fiyata veriliyor" dediğini, düğün birikimleri olan 50 bin TL’yi yatırdıklarını anlattı. Böyle bir şey olabileceğini hiç hissetmediğini öne süren Azap, patronu Özer’in yurt dışına kaçacağını bilmediğini, kendisinin de mağdur olduğunu, zimmetine para geçirmediğini, herhangi bir menfaat sağlamadığını, muhasebeci olmasına rağmen banka erişim yetkisi olmadığını belirtti. 

''MÜŞTERİ ÇEKMEK İÇİN ÜNLÜLERLE REKLAM YAPTILAR''

Azap, şirket kurulduğundan beri Özer kardeşlerin sık sık durumun kötü olduğunu söylediklerini ancak, yine de ünlülerle reklam yaparak müşteri çekmeleri gerektiğini anlattıklarını bildirdi. Özer kardeşlerin diğer borsaların hacimlerinin büyük olmasından şikayet edip, kendilerinin de hacmi yükseltmeleri gerektiğini söylediklerini ifade eden Azap, ağabey Güven Özer, kız kardeş Serap Özer ve firari patron Faruk Fatih Özer’in sık sık odaya kapanarak, toplantı yaptığını anlattı. Parayı yurt dışına çıkarıp çıkarmadıklarını bilmediğine iddia eden Azap'ın kendisiyle ilgili suçlamaları kabul etmediği kaydedildi.

''TARAFIMA YÜKLENEN SUÇLARLA ALAKAM YOK''

Rana Azap, hakimlik sorgusunda da emniyet ve savcılıktaki ifadelerini tekrar ettiğini belirtti. Azap'ın, "Belirtilen suçlarla ilgili herhangi bir bağım yoktur. Ben karantinadaydım, karantina sürem bittikten sonra hakkımda çıkan haberlerden dolayı savcılığa geldim. Tarafıma yüklenen suçlarla alakam yoktur. Benim hesap hareketim olmamıştır, 50 bin lira hesap hareketi nişanlımla ilgilidir. Kendisinin dogecoin almak istemesi nedeniyle benim hesabıma yolladı paradır. Zaten ben de sistemden 50 bin lirayı çekemedim. Bunu şirkete ilettim. Ben cumartesi gününden itibaren paramı ne zaman çekebileceğimi sordum, bana 'Sistemde sıkıntı var, düzelecek' dediler" ifadelerini kullandığı öğrenildi.

''FARUK BEY BANA 'HER ŞEY DÜZELECEK' DEDİ''

Onur Can Gündüz'e, Serap Özer'e durumu mesaj attığını kaydeden şüpheli Azap, "Faruk Bey bana ortak gruptan 'Her şey düzelecek' dedi. Haberlerde yurt dışına çıktığı söylentilerinden sonra gruptaki herkesle bir açıklama yapması için baskı yaptık. Bu baskı sonunca web sitesindeki yazısını bizimle paylaştı. Ben şirkette muhasebe personeli olarak işe alındım. Personellerin yemek kart yüklemelerini, personellerin emeklilik işlemlerini, faturaların toplanmasını yapıp ay sonunda mali müşavire veriyordum. Ben Serap Hanım'la çalışıyordum, muhasebe departmanında 5 kişiydik" ifadelerini kullandı. Şüpheli Rana Azap, karantinada olduğunu yineleyerek suçlamaları kabul etmediğini vurguladı.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...