THY pilotu aynı zamanda öğretmen

Amsterdam’ın Schiphol Havaalanı’nın pistine 500 metre kala tarlaya çakılan TYH uçağının kaptanı Tahsin Arısan’ın, THK kökenli tecrübeli bir pilot olduğu, aynı zamanda öğretmen pilotluk yaptığı belirtildi.

Haberler 25.02.2009 - 17:22

İstanbul’dan Hollanda’nın Amsterdam kentine giden THY uçağının, inişe geçtiği sırasında tarlaya düşmesi üzerine, kazanın nedenleriyle ilgili yapılan değerlendirmelere Havayolları Pilotları Derneği Başkanı Ziya Yılmaz da katıldı.

THY uçağının iniş pozisyonunda olmasının, kazanın ucuz atlatılmasını sağladığını belirten TALPA Başkanı, kaptanı Tahsin Arısan'ın Türk Hava Kuvvetleri kökenli ve 1976 yılında mezun olduğunu ifade etti.

Çok yakından tanıdığı ve uçuş konusunda çok bilgili olduğunu bildiği Arısan’ın, aynı zamanda öğretmen pilot olduğunu dile getiren Yılmaz, ''Hatayla böyle bir kaza yapacağını düşünmek bile istemiyorum. Çünkü Tahsin Arısan'a öyle bir şey yakıştıramıyorum'' diye konuştu.

Gazetecilerin, uçağın kaptanı Tahsin Arısan'la konuşup konuşmadığını sorması üzerine de Yılmaz, Arısan'ın cep telefonu kullanmadığı için kendisine ulaşamadığını bildirdi.

‘İNİŞ POZİSYONUNDA OLMASI AVANTAJ’
Ziya Yılmaz, dernek merkezinde düzenlediği basın toplantısında, uçağın iniş pozisyonunda olmasının kazanın ucuz atlatılmasını sağladığını belirterek, televizyonlarda peşin hükümlerle yorum yapıldığını ve uçak kazalarında çok geniş çaplı incelemeden sonra detayların ortaya çıktığını söyledi.

Uçak kazalarının binlerce sebebi olabileceğini ifade eden Yılmaz, ''Göz ardı edilebilecek ufacık bir sebep bile kaza sebebi olabilir. Dolayısıyla erken yorum yapmak bizim açımızdan abesle iştigal bir şeydir'' dedi.

Yılmaz, uçağın iniş komplikasyonunu temin ettiğini ve hava durumunun da kendileri için normal görüldüğünü belirterek, fakat olayın çok sıcak olması nedeniyle bu konuda söylenecek her şeyin insanları yanlış yönlendirebileceğini vurguladı.

Uçağın iniş noktasından çok kısa mesafede bir yere inmiş olmasının çok değişik sebepleri olabileceğini belirten Yılmaz, ''Uçağın iniş pozisyonunda olması, kazanın bu kadar ucuz atlatılmış olmasına sebep olarak değerlendiriyorum'' dedi.

Kazayla ilgili uçağın ''kara kutusu'' çıktığı zaman konuşacaklarını belirten Yılmaz, uçak kaptanının, yıllarca aynı kokpitte uçtuğu ve bilgisine aşırı güvendiği bir arkadaşı olduğunu söyledi.

YAKIT AZLIĞI İDDİASI
TALPA Başkanı Ziya Yılmaz, bir gazetecinin, Hollandalı yetkililere atfen ''Uçağın yakıtının az olduğu'' şeklinde iddiaları bulunduğunu ifade etmesi üzerine, ''Öyle bir açıklama abesle iştigal. Çünkü uluslararası havacılık kurallarına göre, uçak meydanda bekleyecek yarım saat için ilave yakıt alır. Eğer o meydan kapatılırsa gideceği yere kadar bir yakıt, gideceği meydanda da, ilave yarım saat bekleyecek yakıt alınır. Uçaklarda öyle bir ihtimali ben kabul etmiyorum'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...