THY'den 'kırmızı ruj' açıklaması

THY Basın Müşavirliği'nce, tepkilere neden olan 'kırmızı ruj' yasağıyla ilgili yapılan açıklamada 'kırmızı ruj ve ojenin görsel bütünlüğü bozduğu' ifade edildi.

30.04.2013 - 20:38

THY'den 'kırmızı ruj' açıklaması

Türk Hava Yolları (THY), başta 'kırmızı ve pembe ruj' yasağı olmak üzere hosteslere yönelik hazırladığı yasak listesine gelen tepkiler üzerine bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "hizmet sektöründe çalışan personelin sade, bakımlı ve pastel tonlarda makyaj yapmasının tercih edildiği, mevcut üniformalarda yer almayan kırmızı, koyu pembe ve benzeri renkte oje ile rujların görsel bütünlüğü bozduğu" belirtildi.

THY Basın Müşavirliği'nin yazılı açıklamasında, şirketin yerel kültüründen aldığı konukseverlik ve sıcaklığı, yenilikçi yaklaşımlarla birleştiren bir havayolu olduğu vurgulandı.

Uzun süredir marka ve kurumsal kimlik üzerinde çalışma yapıldığına dikkati çekilen açıklamada, "Yapılan uluslararası araştırmalar, artan hizmet kalitesi yanında, yükselen marka algısının özüne çağdaş Türk misafirperverliği kavramını oturtan THY, uçakların iç dizaynı, yeni ikram konsepti, yeni ofis tasarımları gibi birçok alanda aynı strateji ile hareket etmektedir" denildi.

Açıklamada, genel kabul görmüş uygulamalara göre hizmet sektöründe çalışan personelin sade, bakımlı ve pastel tonlarda makyaj yapmasının tercih edildiği kaydedilerek, şu ifadeler yer verildi:

"Ortaklığımızın mevcut üniformasında yer almayan kırmızı, koyu pembe ve benzeri renkte oje ile ruj da görsel bütünlüğü bozmaktadır. Kabin ekiplerinin yolcuya servis esnasında en çok göz önünde olan ellerinin ve yüzlerinin görünümü ayrı bir önem taşıdığı gibi, doğal bir görüntünün iletişimde daha ılımlı ve ulaşılabilir bir etki yarattığı da tecrübe edilmiştir."

Açıklamanın devamında, THY'deki uygulamaların, uçuş emniyeti ve müşteri memnuniyeti kapsamında, marka algısının güçlendirilmesi ve görsel bütünlüğün sağlanması için alınan kararlar olduğu kaydedildi.

'SORUMSUZLUK ÖRNEĞİ'
"Kamuoyunun bildiği uluslararası diğer havayolu şirketlerinde de benzer uygulamalar yaygındır" ifadesine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"THY tarafından yapılan uygulamaların eleştirilmesi, yapıcı olması kaydıyla kabul edilebilir. Ancak yapılan uygulamaya ilişkin bazı siyasilerin tamamen ön yargılarla ve galiz ifadelerle yaptıkları değerlendirmeler kabul edilemez. Bazı siyasilerin THY faaliyetlerini bir muhalefet alanı olarak görüp şirketin iç işlerine karışmaları açık bir sorumsuzluk örneğidir. Bu konuda kanuni haklarımızı saklı tutuyoruz. Son günlerde gündeme gelen ve içerikten bağımsız olarak 'yasak' kavramı ile yansıtılan durumların şirketimizin süreçlerinden habersiz olunmasından kaynaklandığını ümit etmek istiyoruz."

MECLİS'E KIRMIZI RUJLA GELDİLER
THY, hosteslere yönelik bir yasak listesi açıklamıştı. Kadın kabin görevlilerine kırmızı ve pembe ruj yasağı ve saç modeli standardı getiren yasak listesi tepkilere neden olmuştu.

Tepkilerden biri de bugün Meclis'teydi. CHP'li bazı kadın milletvekilleri olayı protesto etmek için grup toplantısına kırmızı rujla geldi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...