TİB ve TÜBİTAK soruşturması tamamlandı, iddianame mahkemede

Kriptolu telefonların dinlendiği iddialarına yönelik başlatılan soruşturmanın iddianamesi mahkemeye gönderildi. Erdoğan'ın şikayetçi olarak yer aldığı iddianamede Başbakan Davutoğlu, Necdet Özel ve Hakan Fidan da mağdur olarak yer aldı.

dinleme-30-12-14

Kriptolu telefonların dinlenmesiyle ilgili soruşturmada iddianame hazırlandı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede 28 kişi siyasi casusluk ve darbeye teşebbüsler suçlanıyor.

İddianamede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz , eski bakanlar Sadullah Ergin ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin şikayetçi olarak gösterildi.

İddianemede, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Ali Babacan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, eski bakanlar Erdoğan Bayraktar, Binali Yıldırım, Recep Akdağ, Zafer Çağlayan, Efkan Ala, Hayati Yazıcı, Beşir Atalay, Nihat Ergün, Ömer Dinçer, Egemen Bağış, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Başbakanlık Danışmanı Sefer Turan, Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, MİT Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü "mağdur" olarak yer aldı.

"Şüpheliler" ise şu isimlerden oluştu:

"Eski TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen, eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz, eski TİB Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu ile Adil Biçer, Barış Yaslan, Bülent Kocagürbüz, Ferhat Saraç, Gökhan Vıcıl, İmran Ergüler, Özgür Ören, Orhan Üçtepe, Ayhan Yeni, Cüneyt Koç, Hamza Demirezen, İbrahim Kılıç, Ali Osman Tekin, Ahmet Boyalı, Erkay Uzun, İsmail Bakar, Ahmet Asım Yağız, İbrahim Barbaros Özcan, Mehmet Akgedik, Seyit Ahmet Öztaban, Yunus Şahin, Hidayet Gencer, Nur Muhammed Arınç, Halil Çiçek ve Harun Dinç."

"SES KAYITLARI MONTAJ"

İddianamede kriptolu telefonların dinlenmesine yönelik aşamalar da anlatıldı. Bu telefonların İMEİ numarası olmadan dinlenemeyeceği vurgulandı. Bazı TÜBİTAK görevlilerinin şifreleme anahtarlarını TİB'deki örgüt üyelerine aktardığı belirtildi.

Dinleme kayıtların montajlanarak “paralel devlet” yapılanması yararına kullanıldığı iddia edildi.

İddianamede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarının montaj olduğunun da anlaşıldığı belirtildi.
11 dakikalık ses kaydında 5 değişik kısım bulunduğu ve bu kısımların çok farklı kaynaklardan elde edilen seslerin montajlanmasıyla yapıldığı vurgulandı.


SUÇLAMA: TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİ

İddianamede şüphelilere, "silahlı terör örgütüne üye olmak, devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini alenen ifşa etmek, bilişim sistemindeki verileri bozmak, yok etmek veya erişilmez kılmak" suçlamaları yöneltildi.

Soruşturma Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmüş, ardından fezlekeyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmişti.

Sayfa Yükleniyor...