Su arıtma sistemleri alanında faaliyet gösteren bir Türk girişimci, her gün kanalizasyona karışan 700 ton tıbbi sıvı atığın, artık çevreye ve su kaynaklarına yayılmasının önüne geçecek buluş gerçekleştirdi.

Bu buluşun üretildiği şirketin yetkililerinden Enver Sarıgül, yaklaşık 10 yıldır sağlık kuruluşlarına yönelik su arıtma sistemleri üzerinde faaliyet gösterdiklerini belirtti.

Bu alanda uluslararası birçok firma ile çalıştıklarını anlatan Sarıgül, sağlık ve medikal sektörde faaliyet gösterdikleri süre içinde tıbbi sıvı atıkların direkt kanalizasyonlara atılarak insan ve çevre sağlığını tehdit ettiğini gözlemlediklerini anlattı.

Sarıgül, çevre ve insan sağlığını tehdit eden bu durumun ortadan kaldırılması için bir şeyler yapmak adına, tıbbi sıvı atıkların nötralizasyonu ile dezenfeksiyonu konusunda çalışmalara başladıklarını ve ''Neutralab'' adını verdikleri ürünü ortaya çıkardıklarını söyledi.

Türkiye'de tıbbi sıvı atıkların berterafı konusunda tasarlanmış, bilimsel verilere dayanan ilk ve tek cihaz olduğunu savunan Sarıgül, ''Neutralab'' adını verdiklerini ürünün, Türk Patent Enstitüsü ile Avusturya Patent Bölümü tarafından patentlendirildiğini belirtti.

Sarıgül, şunları kaydetti:

''Sağlık Bakanlığı'nın 2011 yılı verilerine göre, bin 461 hastaneden ortalama günlük 700 ton tıbbi sıvı atık üretilmektedir. İçinde hastanın tüm özelliklerini taşıyan bu atıklar insan sağlığı için bir tehdit oluştururken, asidik ve bazik etkisi ile ekolojik dengeyi de olumsuz yönde bozmaktadır.

Neutralab, tıbbi sıvı atıkların dezenfeksiyonu ve nötralizasyonu yapan ülkemizin ihtiyaç ve şartları gözönüne alınarak tasarlanmış bir cihazdır. Dezenfeksiyonda en dirençli patojen mikroorganizma olan mycobacterium tuberculosis hedeflenmiştir. Bu şekilde diğer patojenlerin bertarafı sağlanmıştır. Sürekli sıvı akışı altında çalışıp her seferinde aynı sonuçları elde eden son derece de güvenli bir cihazdır.

Ürün, tıbbi sıvı atıkların bertaraf edilmesini nötralizasyon ve dezenfeksiyon yöntemleri ile yapmaktadır. Bu yöntem ekonomik açıdan fayda getirmekle birlikte, sağlık kuruluşlarında tıbbi sıvı atık kaynağı olan laboratuarlar, diyaliz merkezleri, sterilizasyon üniteleri, diş tedavi merkezleri, ameliyathaneler, yoğun bakım ünitelerinden kaynaklanan, enfeksiyonel hastalıkların, çevreye ve su kaynaklarına yayılmasına engel olmaktadır. Böylelikle sağlık kuruluşlarının, Avrupa Birliği ve diğer uluslararası standartlara ulaşmasına imkan sağlanmaktadır.''

Ürünün atıkların bertarafı konusunda sağlık kuruluşlarına büyük ekonomik avantajlar sağladığını dile getiren Sarıgül, Neutralab'ın en önemli avantajının, tıbbi sıvı atık kaynağı olan laboratuvarlar, diyaliz merkezleri, sterilizasyon üniteleri, diş tedavi merkezleri, ameliyathaneler, yoğun bakım ünitelerinden kaynaklanan enfeksiyonel hastalıkların, çevreye ve su kaynaklarına yayılmasını engellemesi olduğunu vurguladı.

Sarıgül, Neutralab'ın Avrupa Komisyonu tarafından 2 yılda bir düzenlenen ''Sürdürülebilirlik İçin İnovasyon-Avrupa Birliği Çevre Ödülleri 2012-Türkiye'' kapsamında düzenlenen yarışmada, ürün kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldüğünü bildirdi.

Enver Sarıgül, ''Burada önemli bir başarı yakaladık. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın tıbbi atıkların bertarafı konusunda sağlık kuruluşları ve diğer kirleticilere yönelik yasal tedbirler alması ve bunların uygulamasını takip etmesidir'' dedi.